birgün

6° AÇIK

EKONOMİ 20.11.2020 17:53

Devletin her 100 lira borcunun 58’i döviz cinsinden

Hazine ve Maliye Bakanlığı, verilerine göre, merkezi yönetimin borcunun yüzde 58’i artık döviz cinsinden.

Devletin her 100 lira borcunun 58’i döviz cinsinden

EKONOMİ SERVİSİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekim ayına ilişkin merkezi yönetim borç verilerini yayımladı. Buna göre eylül ayında 1 trilyon 863 milyar lira borcu olan merkezi yönetimin, ekim ayındaki borcu 1 trilyon 934 milyar liraya yükseldi. Sadece 1 aydaki borç artışı 71,8 milyar lira olarak kaydedildi.

Borç artışında özellikle dövizin değer kazanması etkili oldu. Eylül ayında Merkezi yönetimin döviz cinsinden borçlarının toplam değeri, Eylül’de 1 trilyon 44 milyar lira iken, bu tutar, Ekim’de 1 trilyon 127 milyar TL’ye yükseldi. Buna karşılık TL cinsinden borçta ise azalma kaydedildi. Eylül’de 817,6 milyar lira olan TL cinsinden borç, Ekim’de 806,8 milyar liraya geriledi.

DÖVİZ CİNSİNDEN BORÇLARIN ACISI ÇIKIYOR

Hazine özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte döviz cinsinden borçlanarak piyasaya kamu bankaları aracılığıyla döviz satmayı tercih etti. Ancak bu yöntem işe yaramayıp döviz kurları yükselmeye başlayınca Hazine’nin borç yükü de katlanmış oldu. Geçen yılın Ekim ayında döviz cinsinden borcun toplam değeri 622,4 milyar liraydı. Bu sene Ekim ayında bu tutarın 1 trilyon 127 milyar liraya yükseldiği düşünülürse döviz cinsinden borcun değerinde 1 yıl öncesine göre yüzde 81’lik artış yaşandı.

TOPLAM BORÇ İÇİNDE DÖVİZİN PAYI ARTIYOR

Normal şartlar altında kendi hakimiyetinde olan yerli para cinsinden borçlanması gereken Hazine’nin borçları içinde dövizin payı artıyor. 10 yıl önce Ekim ayında toplam borçların yüzde 26’sı döviz cinsindendi. Bu oran geçen yılın ekim ayında yüzde 49’a yükseldi. Dün yayımlanan verilere göre merkezi yönetimin borcunun yüzde 58’i artık döviz cinsinden.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız