birgün

22° AÇIK

Devletin kurumları aylarca izledi: Çiftlik Bank’ta sadece vatandaş mı suçlu?

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Atak, Çiftlikbank’ta yaşanan dolandırıcılık sürecinde devletin kurumlarının sorumluluklarını yerine getirmediğini, sadece yurttaşları suçlamanın haksızlık olduğunu söyledi

EKONOMİ 18.03.2018 11:49
Devletin kurumları aylarca izledi: Çiftlik Bank’ta sadece vatandaş mı suçlu?
Abone Ol google-news

Çiftlik Bank’ta yüksek getiri vaadiyle on binlerce yurttaşın dolandırılması olayını değerlendiren Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), bakanlıkların ve birçok kurum ve kuruluşun süreçte zincirleme olarak hatası olduğunu bildirdi.
TÜDEF Genel Başkanı Hasan Atak, 77 bin 843 kişinin dolandırıldığı Çiftlik Bank olayında yalnızca tüketicilerin hatalı kabul edilmesinin haksızlık olduğunu söyledi. Konu hakkında yazılı açıklama yapan Atak, “Ağustos 2016 da sistem bir bilgisayar oyunu olarak kuruluyor ve bugüne kadar Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) raporuna göre Çiftlik Bank’ın 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden 511.7 milyon TL topladığı biliniyor. 62 bin 877 kişiye 398.3 milyon TL ödeme yapılırken kalan 113.4 milyon TL’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan Fame Game şirketine aktarıldığı açıklanıyor. Ödemede sıkıntı yaşanınca SPK, geçen yılın sonlarında suç duyurusunda bulunuyor. Biz bu süreçte bu kuruluşun nasıl ‘Çiftlik Bank’ ismini kullanabildiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Gümrük Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, bu konuda neden bir şeyler yapmamıştır?” diye sordu.
‘Banka’ ismini nasıl kullanabildiler?
Bir kuruluşun ‘bank’ ya da banka adını kullanarak yüzlerce insanı dolandırmasına ve para transferlerine iki yıldır göz yumulduğuna işaret eden Atak, “Burada gerek BDDK, SPK, TBB başta olmak üzere, Gümrük Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın sorumlulukları yok mu? İlgili Bakan’ın dediği gibi ‘sadece vatandaş uyanık olsun’ demek yeterli mi? Gazete ve TV’lerde boy boy reklamlar, yayınlar, ‘200 bin liraya aylık 50 bin lira gelir getirmeyi’ vaadederken bu durumdan sade vatandaş mı sorumludur? Geçmiş banker faciasından hiç mi ders alınmamıştır? Yeni bir ‘saadet zinciri’, yeni bir ‘titan’ oluşumuyla mı karşı karşıyayız? Çiftlik Bank adını bank olarak koyup, tüketicilerin güvenini istismar ederken, buna ses çıkarmayanlar da sorumlu değil midir? Yetkili merciler bu sürece neden seyirci kalmıştır?” dedi.

Çiftlik Bank benzeri 11 girişim hangileri?
Çiftlik Bank’ın kuruluşu için BDDK izin vermediğine göre bu kuruluşun nasıl banka adını kulalnabildiğini soran Atak, sözlerini şöyle noktaladı: “Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin açıklamalarına göre tespit edilen Çiftlik Bank benzeri 11 girişim hangileridir? Vatandaşın benzer maduriyetler yaşaşmaması için hangi önlemler alınacaktır? Sayın Bakan ‘Bu sistemin yanlışlarını, tüketiciyi ve vatandaşı mağdur eden yönünü ve cezai yönünü de düzenlemek lazım’ diyerek bu konudaki yasal boşluğu işaret etmiştir. Yetkilileri daha büyük facialara gebe olan bu durumu düzeltmek için ivedi olarak göreve çağırıyoruz.”

***

Bakanlık: Hibe vermedik

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çiftlik Bank tarafından Konya Tuzlukçu’da kurulacak tesis için hibe ve destek verildiği iddialarının asılsız ve yalan olduğunu bildirdi.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Çiftlik Bank’ın @ciftlikbank uzantılı Twitter hesabından 22 Kasım 2017 tarihinde yapılan paylaşımda, 23 Aralık 2017 tarihinde açılışını yapacakları Konya Tuzlukçu’daki tesisin, yüzde 30 devlet teşvik ve hibeleri kullanılarak yapılacağı belirtilmektedir. Bu paylaşım bahane edilerek bazı basın yayın organlarında haberler yapılmakta ve bazı siyasiler de bu konuyu bir iddia olarak dile getirmektedirler. Bu Twitter paylaşımında geçen devletten hibe v e destek alınacağına dair iddia tamamen asılsızdır ve yalandır. Temeli atılan söz konusu tesis ile ilgili olarak Bakanlığımızca hiçbir hibe ve destek verilmemiştir” denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol