birgün

18° AÇIK

BİRGÜN EGE 12.09.2020 17:13

Devrimci 78'liler Federasyonu: 12 Eylül hâlâ devam ediyor

Devrimci 78'liler Federasyonu, 12 Eylül Faşist Darbesi’nin 40’ıncı yılı dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, “12 Eylül faşist darbesinin üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen bir hesaplaşma iklimi yaratamadık. 12 Eylül hâlâ devam ediyor” denildi.

Devrimci 78'liler Federasyonu: 12 Eylül hâlâ devam ediyor

BİRGÜN EGE

Devrimci 78'liler Federasyonu, 12 Eylül Faşist Darbesi’nin 40’ıncı yılı dolayısıyla İzmir Gündoğdu Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından 12 Eylül’de katledilenler için denize karanfil atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Devrimci 78'liler Federasyonu yöneticisi Hamit Mumcu, şimdiye kadar yönetime gelen tüm hükümetlerin darbecilerle hesaplaşmak yerine darbenin nimetlerinden faydalanmayı seçtiklerini ifade ederek, “İyi darbe, kötü darbe sınıflandırması yapıp bazı darbeleri desteklerken bazılarına karşı çıktılar. Bazılarını da fırsata çevirip ‘Allahın bir lütfu’ olarak gördüler. 12 Eylül faşist darbesinin üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen bir hesaplaşma iklimi yaratamadık. 12 Eylül hâlâ devam ediyor. Anayasası ile yargısı ile yüzde 10 barajı ile tek tip elbiseyle, tutuklamalarla, baskılarla, saldırılarla, katliamlarla devam ediyor. Irkçılık ve gericilik tavan yapmış durumda. Ülkemizde yoksulluk diz boyu, En son işçilerin kıdem tazminatına göz diktiler. Hâlâ içeride ve dışarıda savaş tamtamları çalınıyor, işgaller devam ediyor. Gözaltı ve tutuklamalar gün geçtikçe artıyor. Mafya liderleri, tecavüzcüler, hırsızlar, soyguncular af edilirken; gazeteciler, milletvekilleri, belediye başkanları, bilim insanları, öğrenciler, öğretmenler cezaevlerinde. Okul yerine yeni cezaevleri yapılıyor, müze olan tarihi yapılar ibadete açılıyor” diye konuştu.

DEVRİMCİLERİN KAPATMADIĞI HİÇBİR HESAP KAPANMIŞ SAYILMAZ

Son olarak Mumcu, şunları ifade etti: “12 Eylül’ün 40 yılında darbe ve diktatörlük utancını ülkemizin birçok ilinde düzenleyeceğimiz etkinliklerle teşhir ediyoruz. En son İzmir’de düzenleyeceğimiz 12 Eylül 40.yıl etkinlikleri, Valiliğin ve bürokrasinin baskıları ve müdahalesi sonucu ertelenmek zorunda kalınmıştır. Ankara Valiliği de Pandemi gerekçesiyle Ankara’da ki 12 Eylül etkinliklerini yasaklamıştır. Unutmadık kaldığımız yeri. Son sözümüzü söylemedik daha. Bu hesabı kapatmadık. Devrimcilerin kapatmadığı hiçbir hesap kapanmış sayılmaz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız