birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.08.2020 14:29

‘Devrimci Muhtar’, uyuşturucuya karşı kampanya başlattı

‘Devrimci Muhtar’ olarak tanınan Ankara’nın Keçiören ilçesindeki 19 Mayıs Mahallesi'nin Muhtarı Ali Gölpunar, “Mahallemizde uyuşturucu istemiyoruz” kampanyası başlattıklarını açıkladı.

‘Devrimci Muhtar’, uyuşturucuya karşı kampanya başlattı

Ankara Keçiören’de düzenlenen operasyon sonucu 9 kilo 400 gram eroinin ele geçirildiği 19 Mayıs Mahallesi’nde, “Mahallemizde uyuşturucu istemiyoruz” kampanyası başlatıldı. Muhtar Ali Gölpunar, mahalleliyle beraber uyuşturucunun hedefi haline gelen gençleri kurumak için neler yapabilecekleri yönünde toplantı gerçekleştireceklerini duyurarak, “Bizim derdimiz 3 tane müptezeli cezalandıracak kolluk faaliyeti yürütmek değil gelecek kuşakların uyuşturucuyla bağını kesmek” dedi. Prof. Dr. Sevil Atasoy ise pandemi sürecinde uyuşturucu madde kullanımının arttığını ifade ederek, satış sisteminin de değiştiğini açıkladı.

Ankara Keçiören’deki 19 Mayıs Mahallesi’nde 19 Temmuz günü uyuşturucu operasyonu düzenlendi. 6 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 9 kilo 400 gram eroin ele geçirildi. Kişilerin başka semtten geldiği ve kiraladıkları evde uyuşturucu ticareti yaptığı öğrenildi. Mahalleli ise duruma tepkili ve uyuşturucunun hedefi haline gelen çocukları korumak için harekete geçtiler. Gençlerle konu hakkında fikir alışverişi yapan 19 Mayıs Mahallesi Muhtarı Ali Gölpunar, “Mahallemizde uyuşturucu istemiyoruz” çağrısıyla sosyal medyadan kampanya başlattı.

Gölpunar, mahalle sakinlerinin yaşadıkları yerde uyuşturucu istemediklerini vurgulayarak, “Tüm halkımızı uyuşturucuya karşı mücadeleye çağırıyoruz. Ne yapmamız gerektiğini hep beraber tartışalım. Bizim derdimiz 3 tane müptezeli cezalandıracak kolluk faaliyeti yürütmek değil gelecek kuşakların uyuşturucuyla bağını kesmek. Sanatsal ve spor faaliyetlerine yönlendirmek” dedi.

Gölpunar, uyuşturucunun artık evlere kadar girdiğini kaydederek, “Artık yanı başımızda. Nedeni de insanların geleceksizlik, işsizlik ortamında insanları kandırmak, cebine 3 kuruş para koyduğunda başka bir hayat vaat etmek çok kolay. Biz başka bir yaşam iddiasını sürdürmek için mahallemizde yaşayan herkesle birlikte bataklığın üstüne gitmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ SÜRECİNDE ESRAR KULLANIMI ARTTI

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, 6 Temmuz 2020 tarihinde sosyal medyada düzenlenen etkinlikte, sevk zincirin pandemi sürecinde bozulması nedeniyle uyuşturucu fiyatlarının arttığını ifade ederek, satış yönteminin de değiştiğini söyledi:

“Torbacı adını verdiğimiz sokak satıcıları hareket kısıtlılığı nedeniyle geleneksel webin yanısıra darknet piyasalarının, sosyal medya ve şifreli iletişim uygulamalarının kullanıcı düzeyinde madde sunumu için daha yaygın biçimde kullanıldığını gördük.”

Pandemi sürecinde esrar kullanımının arttığına dikkat çeken Atasoy, “Depolar vardı. Kovid’e rağmen uyuşturuculara erişim mümkün oldu” dedi.

Atasoy, “Evlere uyuşturucu servisinin, daha az yüz yüze iletişimin ve daha az nakit paranın kullanıldığı bir süreçten geçtik, aynı uygulamanın devam edeceği düşünülüyor” ifadelerini kullandı.

VERİLERLE UYUŞTURUCU

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin 2019 raporuna göre tedavi gören sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre 40 bin kişi artarak 251 bine yükseldi. 26 ilde, 42.754 kişi ile yüzyüze görüşmenin sonucunda elde edilen verilerin yer aldığı raporda, ilk kullanımda uyuşturucu maddelerin yüzde 71,9'u arkadaş veya çevresinden temin ettiği aktarıldı.

Rapora göre Hayatında en az bir kere madde kullananların yüzde 94’ü erkek, yüzde 6’sı kadın, bu oran 15-24 yaş grubunda yüzde 35, 25-34 yaş grubunda ise yüzde 30. En yoğun kullanımı 15 ve 34 yaş arasında görülüyor ve kulanım oranı yüzde 65. Uyuşturucu maddeyi ilk kullanım yaş ortalaması 19 ve en yoğun kullanım yüzde 29,9 ile lise mezunlarında. En yüksek vaka İstanbul'da görülüyor. Megakenti sırasıyla Adana, Antalya, Gaziantep, Bursa ve Ankara izliyor.

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız