birgün

13° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 24.12.2020 17:06

Didim Belediye Başkanı Atabay: Şirket yönetimi tarafından tehdit edildim

Didim’e yapılmak istenen Balık Çiftlikleri ve OSB için Batıköy Mahallesi’nde gerçekleştirilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında arbede yaşandı. Toplantı, belediye yetkilileri, çevreciler ve mahalle sakinlerinin tepkisi nedeniyle gerçekleştirilemedi. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay müdahaleye maruz kalırken, şirket yönetimince tehdit edildiğini açıkladı.

Didim Belediye Başkanı Atabay: Şirket yönetimi tarafından tehdit edildim

BirGün/EGE

Didim Taşburun mevkine yapılması planlanan Balık Çiftlikleri ve OSB ile ilgili olarak Didim Batıköy Mahallesi’nde Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlemek istediği ÇED toplantısı yurttaşların ve çevrecilerin tepkileri nedeniyle gerçekleştirilemedi.

Batıköy mahallesinde yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesi jandarma ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Mahalle sakinlerinin katılımına izin verilmeyen toplantıda Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ve beraberindekiler, Aydın İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen yetkililere tepkilerini aktarırken, toplantının yapılamayacağını, yapılmak istenilse dahi izin verilmeyeceğini dile getirdi.

Sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığı toplantıda, firma yetkililerinin söylemleri sebebiyle katılımcıların tepkisi sonrasında arbede yaşandı. Yaşanan arbedede Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay ve beraberindekilere firma yetkilileri tarafından sert müdahalelerde bulunulduğu bildirildi.

Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay, yurttaşların ve çevrecilerin tepkileri sonrası Aydın İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nden gelen yetkililer, toplantının yapılamadığına dair tutanak tutarak mahalleden jandarma koruması eşliğinde ayrıldı.

didim-belediye-baskani-abatay-sirket-yonetimi-tarafindan-tehdit-edildim-820805-1.

DOĞRU YAPILAN HİÇBİR ŞEYE KARŞI DEĞİLİZ

Mahalle sakinlerine seslenen Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, "Biz doğru yapılan hiçbir şeye karşı değiliz. Tabii ki memleketimizde balık çiftlikleri olacak, başka çiftlikler olacak, fabrikalar olacak, Yatırım olacak, istihdam sağlanacak. Ama bizim baştan beri söylediğimiz şey şudur; doğru işi doğru yerde yapın. Doğru işi yanlış yerde yaparsanız, oradaki yanlış işin doğrusunu da götürür” dedi.

Atabay şunları söyledi:

“Biz denizimizin, havamızın kirlenmesini istemiyoruz. Biz kısmen çiftçi, kısmen de turizmin incisi olan bir beldeyiz. Bunun için yıllarca mücadele ettik. Niçin gelsin bu balık çiftlikleri denizden balık tutup hayatını kazanan veya denize turist gelecek diye yatırım yapan arkadaşlarımızın otelini berbat etsin. 'İstihdam sağlıyor' diyorlar. Bugün denizde kurulan 1000 tonluk bir çiftlikte 6 kişi istihdam ediyor. Didim Taşburun’da yapılması istenen Su ürünleri Organize sanayi bölgesi 10 milyon metrekarelik alanı işgal edecek ama çalışacak toplam insan sayısı belki 500. Hemen dibinde bir arkadaşımızın 600 odalı 1200 yataklı otelde çalışacak kişi sayısı 600. Bir tek otelde 600 kişi çalışacak. Aradaki farkı görüyorsunuz. Onlarca otel yatırım yapmak için projelerini getirdiler. Ama bu tereddütlerden dolayı hepsi duruyor.”

Yapılacak olan çiftliklerin denizleri kirlettiğini anlatan Atabay, “Artık balık bile tutamayacağız. Bu çiftlikler yapıldıktan sonra oradan çıkacak olan balıklara verdikleri vitamin ve antibiyotikleri yiyen balıkları da biz yiyoruz. Bunlar birçok hastalığa neden oluyorlar bunları saklıyorlar. Bizi Afrika gibi Avrupa’nın balık çiftlikleri cenneti yapmak istiyorlar. Geçtiğimiz toplantıda diyorlar ki Avrupa satılan her 2 balıktan 1 tanesi Türkiye’de üretiliyor. Denizimiz kirletiyorsunuz. İşleme tesisi yapıp havamızı kirletiyorsunuz. Kokudan insanlar duramıyor. Tarım yapan sular kirleniyor. Tarım yapan insanlar zarar görüyor. Her şey bitecek sadece balık çiftlikleri kalacak” dedi.

“TEHDİT EDİLDİM”

“Yaşanan arbede esnasında beni tehdit ediyor. Neymiş şirketin Yönetim Kurulu üyesiymiş. Çok ileri gidiyorsun diye beni tehdit ediyor" diyen Atabay, "Devletin görevlilerinin yanında 'haddini aşma' diyor. Benim haddimi sen mi sınırlıyorsun. Şimdi haddini aşıp aşmadığın konusunda, ben gidiyorum savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Ben burada halkın çıkarlarını korumak mecburiyetindeyim. Ben jandarmaya teşekkür ediyorum. Devletin verdiği talimat konusunda nazikçe görevini yaptılar. Mücadeleye devam edeceğiz. Bu ne ilk nede son” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol