birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Didim’de elektrik faturası protestosu

Didim halkı yeni yılla birlikte yapılan elektrik zamlarından dolayı gelen faturalarla baş edemediklerini dile getirmek için Didim’de bulunan AYDEM önünde eylem yaptı.

BİRGÜN EGE 09.02.2022 17:12
Didim’de elektrik faturası protestosu
Abone Ol google-news

Erdem ÖZDEN

Günden güne derinleşen ekonomik krizin faturası yurttaşa ödetilmeye çalışılıyor. Maaşlara gelen zam daha ilk aydan eridi. Yeni zamlarla birlikte elektrik faturaları geçen yıla oranla iki katından fazla artarken, yurttaşların gelen fahiş faturalar sebebiyle beli büküldü. Didimliler AYDEM önünde geçinemiyoruz, faturaları ödeyemiyoruz diyerek eylem yaptı.

Didimliler elektrik zamları ile faturalarının iki üç katına çıktığını ve milyonlarca ailenin faturasını ödeyemediği için elektriğinin kesildiğini dile getirdi. Didim Demokrasi Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Cumhuriyet tarihinin en fahiş zamlarını yaşıyoruz. Zamları kabul etmiyoruz hem zamların hem faturalara yansıtılmış miktarın geri alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca elektrik en temel haklardan olup, KDV kaldırılmalı ve Ticaret konusu yapılmamalıdır. Zam kader değildir. Zammı kabul etmek zorunda değiliz. Bu zam geri alınabilir, üstüne indirim bile yapılabilir. Bunun politik olarak çok basit bir yolu var. Kamulaştırma için basit bir adım atmak. Ancak siyasetin mevcut pratikleri ile imkânsız” denildi.

‘ZAMLAR KADER DEĞİLDİR’

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Dağıtım şirketleri katmerli soygun yapıyor. Şirketler zenginliğine zenginlik katarken halkın cebinden çalıyor. Elektrik üretimi ve dağıtımı derhal kamulaştırılmalıdır. Kamulaştırılması gerekliliğini her yerde tekrar etmekten kaçınmamalıyız. Bir kamu kuruluşu olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi elektriği dağıtım şirketlerine değil, halka satmalıdır. Bu zamlar kader değildir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun