birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 09.04.2021 13:18

Didim’de Manastır Koyu’nun özelleştirmesine tepki

Didim Sivil Gelişim Platformu üyeleri Manastır Koyu’nun özelleştirilmesine tepki gösterdi.

Didim’de Manastır Koyu’nun özelleştirmesine tepki

ERDEM ÖZDEN

Didim’de Manastır Koyu’nun özelleştirmeye açılmasının kentin gelişimini engelleyecek bir uygulama olabileceği endişesiyle bir araya gelen Didim Sivil Gelişim Platformu üyeleri, bölgede bir basın açıklaması yaparak özelleştirmeye tepki gösterdi.

Platform sözcüsü Filiz Hekimoğlu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, kentin ana gelişim kararlarına aykırı olarak uygulamaya koymak istediği; yüksek oranda ayrıcalıklı inşaat hakkı tanıyan kararlar ile karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

Didimlilerin gözde kıyı bölgesi olan Manastır Koyu ve yakın çevresindeki planların değiştirildiğini ve kıyıların yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açıldığını belirten Hekimoğlu, “ 05 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre; mülkiyeti TEDAŞ, TEİAŞ, EÜAŞ ve Maliye Hazinesi adına kayıtlı parsellerde bölgesel emsal değeri 0.10 olan inşaat hakkı, tam beş (5) katı artırılıyor. Bu artış, yürürlükteki mevzuatlara aykırı olarak, üstelik hiçbir teknik ve bilimsel gerekçelere dayanmadan gerçekleştiriliyor. Kıyıda yer alan parsellerde gerçekleşen bu artı inşaat hakkı ile kıyı bölgesi, kentin iç kesimlerinden koparılmaktadır. Kentin kıyı ile bağlantısını yok eden bu değişiklik hiçbir şekilde Didim’i, Didimliyi ve kentin turizm gelişimini gözeten, kamu yararının ön planda tutan bir düzenleme değildir. 3194 sayılı İmar Kanun’a aykırıdır “ dedi.

Didim Kent Konseyi başkanı Osman Ayyıldız da salgın nedeniyle turizm anlayışlarında değişiklikler olduğunu ve yükselen anlayışın daha az yoğunluklu turizm tercihlerine yöneldiğini belirterek, buna rağmen Didim’de planlanan uygulamanın yoğun yapılaşma ve daha dar alanlarda daha fazla insanı bir araya getirecek olmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk’te Didim’in deniz, kum ve güneş turizmi için kullanılan kumsalların giderek azalması nedeniyle Didim’in tatil beldesi olma özelliğini kaybettireceğini belirtti.

Şentürk, Didim halkının bu alanları korumak için bir araya gelmesi gerektiğini ve Turizm Bakanlığı ve Çevre Şehircilik bakanlığının kararlarına sahip çıkmasını istediklerini belirtti.

Platform üyeleri Didim’in zararına olacağını düşündükleri bu kararnamenin iptali için hukuki süreci başlatmakla birlikte Didim halkının da bölgelere sahip çıkarak geleceklerine sahip çıkmalarını istedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol