birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 12.10.2020 07:38

‘Dikey bahçe’ yalanıyla halkın milyarları çalındı

‘Dikey bahçe’ yalanıyla halkın milyarları çalındı

HABER MERKEZİ

İstanbul’un ana yol kenarlarındaki dikey peyzaj çalışmaları kaldırılarak bunlar yerine duvarlar sanatçılar tarafından boyanıyor. Konu üzerinden AKP ve İBB yönetimi arasındaki tartışma da sürüyor.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, tartışmaya gönderme yaparak, “Şimdi betonu bitki ile gizleme sahteciliği İstanbul’un sembolü mü oldu? Mesela beton Fikirtepe gizlenebiliyor mu?” diye sordu.

Maliyeti 60 milyon lira yıllık bakım bedeli ise 12 milyon lira olan ‘dikey bahçe’yle ilgili Polat, “Dikey bahçe yalanı halkın milyarlarını ve hakikati çalmıştır” dedi ve ekledi: “İstanbullunun sokağa atılacak, ranta kurban edilecek parası yoktur. Gariban saksıda bitkiyi duvara yapıştırıp ‘sen bundan sonra dikey bahçesin’ deyince bu beton duvar bahçe olmuyor. Betona doğal olarak tutunamayan kök salamayan saksılar ölüyor. Sürekli yeniden para ile alınıp bu yalanın sürdürülmesi gerekiyor. Sizin gördüğünüz yeniden yeniden satın alınıp eskisinin yerine konan yeşil kaplamalar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol