birgün

8° PARÇALI BULUTLU

Dikkat çeken kulis: Türkiye’nin Sedat Peker politikası ortaya çıktı

Türkiye’nin hakkında kırmızı bülten çıkardığı ve BAE’den talep ettiği Sedat Peker hakkında nasıl bir politika yürüttüğüne dair kulis bilgilerini paylaşan gazeteci Tolga Şardan, “Edindiğim bilgilere göre; Ankara'nın BAE'ye Peker'le ilgili politikası şöyle: Ben isteyim, sen verme ama başka bir yere de gönderme!” diye yazdı.

GÜNCEL 25.02.2022 11:27
Dikkat çeken kulis: Türkiye’nin Sedat Peker politikası ortaya çıktı
Abone Ol google-news

Mayıs ayında Türkiye’deki mafya-devlet ilişkilerine dair açıklamalarıyla dikkat çeken suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında Ankara’nın yürüttüğü politikaya dair dikkat çeken bir kulis bilgisi paylaşıldı.

T24 yazarı Tolga Şardan, bugünkü “Falyalı cinayetinde sona doğru ve Sedat Peker'in durumu” başlıklı yazısında, Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri ile yürüttüğü Sedat Peker politikasının, edindiği bilgilere göre, “Ben isteyim, sen verme ama başka bir yere de gönderme!” biçiminde olduğunu söyledi.

Şardan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Peker, bilindiği üzere uzun süredir BAE'de. Oturduğu adres belli. Aslına bakarsanız, Peker'in yakalanıp Türkiye'ye iade edilmesi için kırmızı bültene gerek yok.

Türkiye ile BAE arasındaki özel anlaşma gereğince Interpol devreye girmeksizin "doğrudan yakalama" uygulamasıyla gözaltına alınıp Türkiye'ye gönderilebilir ya da sınır dışı yöntemi kullanılabilir.

Sınır dışı işleminde yakalanan kişi, geldiği ülkeye geri gönderiliyor. Peker'in Türkiye'den doğrudan BAE'ye gitmediği bilindiği için bu yöntem riskli. Başka bir ülkeye sınır dışı edilme riski var.

Devam ediyorum.

Erdoğan'ın BAE ziyaretindeki görüşmelerden birisi de hiç kuşkusuz suç örgütü liderinin durumuydu.

Edindiğim bilgilere göre; Ankara'nın BAE'ye Peker'le ilgili politikası şöyle:

"Ben isteyim, sen verme ama başka bir yere de gönderme!"

Şimdi gelişmeleri birleştiriyorum. Ankara'nın bu politikası çerçevesinde Interpol'ün kırmızı bülteni Peker'in kendi inisiyatifiyle başka bir ülkeye gidişinin önünü kesti. BAE'den çıktığında yakalanacak.

Belirsiz bir süre daha BAE'de kalmak zorunda. Dolayısıyla, BAE'nin Peker üzerindeki kontrolü veya baskısı devam edecek.

Bu arada Peker'in Türkiye'ye gelmek istediği ifade ediliyor. Türkiye'ye gelmesi halinde hem hakkındaki yargı sürecinde söylemek istediklerini açıklayacak, hem de sosyal medyayı daha rahat kullanma imkânına kavuşacak.

Peker'in yurt dışında denetim altında olması AKP'nin istediği durum. En azından bir süre daha.

Kırmızı bülten haberleri sonrasında Peker'in eşi, sosyal medya hesabından bir görüntü yayımlayıp, uluslararası yakalama kararına karşı nazire yaptı bir anlamda.

Önümüzdeki günlerde yeni gelişmelere hazır olalım.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun