birgün

5° AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.11.2019 13:32

Dilek İmamoğlu, Ali İsmail için koştu

Dilek İmamoğlu, Ali İsmail için koştu

Her yıl binlerce insanın iyilik için koştuğu İstanbul Maratonu iki kıta arasında koşuldu.

Bu yıl 41’incisi düzenlenen maratonda Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, çocuklarının yarım kalan düşlerini tamamlamak için koştu. Emel Korkmaz'a İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu da eşlik etti. Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın (ALİKEV) tişörtünü giyen Dilek İmamoğlu, aileyi yalnız bırakmadı.

Maraton öncesi BirGün'den Duygu Akpınar'a ALİKEV’in çalışmalarını anlatan Korkmaz, “Ali’nin ardından iyi ki kurmuşuz bu vakfı” demiş ve şöyle devam etmişti:

“Orada bir sürü çocuğumuz oldu. Okuyan çocuklarımıza destek olmak için burs veriyoruz. Geçen sene 167 çocuğumuza burs verdik. Bu sene 200’den fazla çocuğa burs vermeyi hedefliyoruz” diyor ve maratonda ALİKEV çatısı altında koşan gönüllüleri “Benimle birlikte her sene çocuklarım koşuyor, bir sürü Ali İsmail koşuyor. Her sene çoğalıyoruz.”

“Düş elçisi ekiplerimiz var vakfımızın bünyesinde, şimdilik 5 ilimizde mevcut. Projeler düzenliyorlar; onlara destek oluyoruz, genç sanatçı fonumuz var, müzikle ilgilenen gençlerin müzik çalışmalarını yapabilmelerine imkân sağlıyoruz. Kütüphanemiz var, çocuklar gelip orada kitap okuyorlar, derslerini çalışıyorlar, yeni arkadaşlıklar kuruyorlar. Çok güzel faaliyetlerde bulunuyoruz. Bunların hepsi Ali İsmail’in adıyla yapılıyor, bu bana çok gurur veriyor. Ali İsmail’in gururunu yaşatıyor.”

İSTANBUL MARATONU

Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyon, maraton (42 kilometre 195 metre), 15 kilometre koşusu ile 8 kilometrelik halk koşusu kategorilerinde gerçekleştiriliyor.

İstanbul Maratonu, 2012 yılından bu yana Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından açıklanan "altın maratonlar" listesinde bulunuyor.

Maratona 106 ülkeden yaklaşık 140 bin kişi katıldı. Organizasyonda 42,195 kilometrelik çipli koşuda yaklaşık 4 bin, 15 kilometrelik koşuda ise yaklaşık 33 bin sporcu koşuyor. 8 kilometrelik halk koşusuna ise 100 bin civarında insan katılım gösterdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız