birgün

22° AÇIK

Dilek Yarımadası Milli Parkı feda edilmemeli

Meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yapılması planlanan faaliyetlere tepkili. Konuya ilişkin yapılan ortak açıklamada, parkta mangal ve tüp benzeri ateşli aletlerin kullanımına izin verilmesine tepki gösterildi.

BİRGÜN EGE 09.04.2022 13:08
Dilek Yarımadası Milli Parkı feda edilmemeli
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Türkiye’de eşsiz özelliklere sahip olan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’yla ilgili meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri toplantı gerçekleştirdi. Yapılan ortak açıklamada, ihale edilen büfe ve restoran işletmelerinde vatandaşların kendi getirdikleri mangalı yakabilmeleri için kontrollü bir mangal hizmetinin sunulması planlanmasına tepki gösterildi.

Açıklamada, “Milli Park içerisinde günübirlik kullanım alanları dahil olmak üzere yangına çok hassas olması Akdeniz ikliminin orman yangınları bakımından en elverişli şartları oluşturması riski nedeniyle uzun süreli ve çok fazla aktivite içeren piknik aktivitesinin minimize edilmesi için ateş yakma yasağı getirildi. Bu nedenle yaklaşık 20 yılı aşkın bir süredir Milli Parkta ateş yakılması yasaklanmış, mangal ve tüp benzeri ateşli aletler kullandırılmamaktadır” denildi.

Milli Park ziyaret saatleri 08.00 ile 18.30 arasının yerine yurttaşlara saat 24.00’a kadar yemek hizmetinin verilmesine izin verilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Milli Parkta gece yaşamında birçok yaban hayvanının etkileşimde ve hareket halinde bulunduğu bilinmektedir. Ziyaretçi saatleri bittikten sonra yaban hayatı canlandığından, bahse konu olan alanlarda araç gürültüsü, ışık vb. faaliyetlerden kaçınılması gerekir. Gündüz bile ziyaretçilerin kontrolünde zorluk çekilirken, gece Milli Park içine giren kişilerin ne yapacağı, nasıl bir tehdit oluşturacakları mutlaka düşünülmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar dile getirildi: “Milli Parkımız Aydın’ın, Kuşadası’nın ve ülkemizin gururla tüm dünyaya tanıtacağı çok özel bir doğa alanı olup, Batı Anadolu’da özellikle yangınlara karşı çok hassas bir bölgede yer almaktadır. Hem mangal hem de gece 24.00’e kadar yapılacak yemek hizmetlerinden, yukarıda belirttiğimiz tehditler nedeniyle bu ve buna benzer uygulamalardan kesinlikle vazgeçilmelidir. Yangın tehdidine karşı ilk müdahaleyi yapabilecek bir yangın helikopterinin Milli Parkta hazır bulundurulması olası yangınların büyümesini önleyecektir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol