birgün

9° AÇIK

EĞİTİM 11.05.2017 01:12

Dini faaliyetlere teşvik sanat eğitimine engel

Dini faaliyetlere teşvik sanat eğitimine engel

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) eğitim alanında dinselleşme için teşvik edici faaliyetler düzenleyerek para ödülleri dağıtırken, sanat faaliyetlerinin önünü kesecek bir adım attı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders saatlerinin artırılıp sanat ve felsefe ders saatlerinin haftada bir saate inmesine yönelik tepkiler sürerken, Güzel Sanatlar Eğitimi Yönetmeliği de yürürlükten kaldırıldı.

“Özel yetenekli olduğu belirlenen ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların güzel sanatlar lisesine hazırlanması için gerekli eğitimin sağlanması” amacıyla 2008 yılında yürürlüğe giren Güzel Sanatlar Eğitimi Yönetmeliği hiçbir gerekçe gösterilmeksizin kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yönetmeliği kaldırarak, “Öğrencilerin ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında yetersiz kalan sanatsal eğitiminin okul dışı zamanlarda konservatuvarlar ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulacak kurumlarda ücretsiz olarak gerçekleşmesi” amacından da vazgeçmiş oldu. Öğrencilere sanatsal yeteneklerini geliştirmek için özel eğitim kurumları dışında bir seçenek bırakılmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol