birgün

23° AÇIK

author

Dinle Recep!

YAŞAM 12.04.2021 07:27
Abone Ol google-news

dinle-recep-863537-1.
Recep Ergül'ün 9 Nisan 2021 tarihinde MESAM üyelerine verdiği kahvaltı.

Geçen haftaki yazımda üzerine basa basa belirttim:

Pandeminin iyice delirdiği şu günlerde müzik meslek birliklerinin genel kurulları ertelenmelidir. MÜYORBİR yönetimi geçtiğimiz günlerde üyelerinden gelen dilekçeleri de göz önüne alarak toplantıyı ileri bir tarihe erteledi. Aynı dilekçeler bir kuruma daha gidiyordu; o da MESAM!

Bu yazıyı kaleme aldığım şu dakikalara kadar MESAM yönetiminden henüz bir erteleme kararı gelmedi. MESAM Yönetim Kurulu'nun salı günü toplantısından mutlaka erteleme kararı çıkmalıdır! Öncelikle bunu buraya büyük bir ünlem işareti ile yazalım.

Peki; geçen haftaki yazımda güdeme taşıdığım bir isim vardı, onu hemen hatırlayalım:

RECEP ERGÜL.

Recep Bey MESAM'ın yönetimine aday. Yazımdan sonra Recep Bey'in sosyal medya hesapları aracılığı ile hakkımda söyledikleri, yazdıkları maalesef bu yazıyı yazmama sebep oluyor. Yoksa kendisini tekrar müzik camiasının gündemine taşıyıp bu bir haftalık şöhretini biraz daha uzatmak istemezdim.

Hemen burada Recep Bey'e bir düzeltme borçluyum: Geçen haftaki yazımda kendisinin nikâh şahidinin Orhan Gencebay olduğunu belirtmiştim. Küçük bir hata olmuş; benim tecrübemdeki birinin yapmaması gereken hata: Sayın Gencebay, manevi oğlu Recep Bey'e kız istemeye gitmiş.

“Orhan Gencebay, hayat arkadaşı Sevim Emre ile birlikte yeğeni ve manevi oğlu olan, yaptığı tarihsel çalışmalarla bilinen Halk Müziği şarkıcısı Recep Ergül için Bursa'nın İnegöl ilçesinde kız istedi. AK Parti Bursa Milletvekili aday adayı Nevin Kanar'ın güzel kızı Setenay Kanar'ı yeğenine isteyen Gencebay, genç çiftin söz yüzüklerini taktı.” (Demirören Haber Ajansı, 19.06.2018)

Haberi okuduktan sonra tüm iyi niyetimle mutlu çiftlerin bir yuva kurduklarını düşünmüşüm, yazana kadar da sayın Gencebay'ı nikâh şahidi yapmışım. Oysa Recep Bey ve Setenay Hanım birlikteliklerini nikah masasına taşıyamamış, daha sonra ayrılmışlar. Başta Recep Bey'den daha sonra da adı geçen herkesten bu hata için özür dilerim.

dinle-recep-863420-1.

***

Bir hafta boyunca Recep Ergül'ün MESAM'ı yönetmeyi ne kadar gönülden istediğine tanık olduk. Recep Bey bu yolda sosyal medya hesaplarından hakkımda iftiralar atmaktan, hatta sanatımdaki yeterliliğimi sorgulamaktan bile imtina etmedi. Gerçi hem gazeteme hem bana ettiği hakaretleri silmiş olsa da ekran görüntüleri mevcut. O kadar heyecanlı, o kadar istekli ve o kadar görev aşkı ile dolu. Recep Bey'e çıktığı bu yolda başarılar dilerken bazı sorularım ve naçizane bazı önerilerim olacak.

Öneriler:

1. Sanatta yeterliliğini sorguladığınız insanları önce araştırın. Bir müzik yorumcusu olarak benim yeterliliğimi masaya yatırmak ne haddinizedir, ne de bu konuda bilirkişisiniz.

2. Yazdığınız her kelimeyi, dilinizden dökülen her sözcüğü hukukçularınıza danışın. Yoksa şimdi de olacağı gibi mahkeme kapılarında tüm değerli vaktinizi harcarsınız.

3. Diliniz birleştirici, saygılı olsun, haddini aşmasın. Sizin yolunuz daha önce çok denendi, başarılı olunmadı. Koyunlara çoban değil, sanatçıların meslek birliğine başkan olmaya adaysınız.

Sorular:

1. Bir meslek birliğini yönetmeye adaysınız. Eğitiminiz nedir? Hangi üniversiteden mezunsunuz? Üniversite mezunu değilseniz hangi liseden mezunsunuz? Lise mezunu değilseniz hangi ortaokuldan mezunsunuz?

2. Başkanı olmaya aday olduğunuz kurum dünyadaki benzerleri ile entegre olmak, birlikte çalışmak durumunda. Hangi yabancı dilleri konuşuyorsunuz?

3. Sürekli yolsuzluklardan bahsettiğiniz MESAM'da 2014-2018 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği yaptınız. Bu dönemki tüm yönetim kurulu tutanaklarında imzanız var. O dönem yolsuzluklara şahit oldunuz mu? Olduysanız neden sustunuz?

4. Kayyumlar atanan, defalarca müfettiş soruşturmaları geçiren MESAM'da şimdiye kadar hiç kimse suçlu bulunmadı. İddialarınızı nasıl destekliyorsunuz?

5. Propaganda çalışmalarınızda sanatçılara yeşil pasaport, ücretsiz sağlık hizmeti gibi vaatleriniz var. Bu vaatleri neye dayanarak veriyorsunuz? Yönetimde olduğunuz dört yıllık dönemde hangi projelerinizi hayata geçirdiniz?

6. Pandeminin tüm dünyayı esir aldığı şu günlerde her tarafı kapalı bir otel salonunda taraftarlarınıza 9 Nisan günü bir kahvaltı verdiniz. 50-60 kişilik grubun yüzde doksanında maske bile yoktu. MESAM'ı bu sorumlulukla mı yöneteceksiniz?

7. Aday olmak için sağlık koşullarının iyileştiği günleri neden bekleyemiyorsunuz? Aceleniz nedir?

8. Beni MÜYORBİR'e sahte üye yapılmış olmamla itham ediyorsunuz. Ufak bir sosyal medya araştırması bile sizi bu hatadan döndürebilirken bunu yapmadınız. Bu önemli meslek birliğini bu şekilde mi yöneteceksiniz?

9. Hangi eserleriniz sayesinde MESAM'a “asil üye” oldunuz. Eserleriniz kaç kere seslendirildi? Kimler tarafından seslendirildi?

10. Başlattığınız hareketin ismi olan “Değişim Ve Adalet” ile nerelere göz kırpıyorsunuz?

11. Bir zamanlar çalışanı olduğunuz Yön FM ile ilişkiniz -hem de ihtiyaç sahiplerine yardım için sponsorlu projeler yaptığınız günlerde- neden kesildi?

***

Tüm bunların yanında Recep Bey'in listesinde müzisyenliklerinden, sanatlarından en ufak şüphemiz olmayan arkadaşlarımızı görüyorum. Kendilerine bir meslektaşları olarak tavsiyem bunca yıllık kariyerlerini gözeterek yine gerçek profesyonellerle yol almalarıdır.

Recep Ergül bana defalarca “kimin kalemisin” diye sormuş. Sosyal medya hesaplarımda da yazmıştım, buradan da kendisine cevap vereyim. Benim kalemimi satın almaya çalışmak güven, özveri, tecrübe ister. Anlamadıysanız bir ODTÜ'lü bulup sorun. O size anlatır.

Size hem bundan sonraki mücadelenizde hem de hakim karşısında başarılar dilerim sayın Recep Ergül...

Not: Bana gönderdiği direkt mesajlar yoluyla kişilik haklarımı zedeleyen ve bana hakaret eden bir isim de Sayın Orhan Gencebay'ın hayat arkadaşı Sayın Sevim Emre oldu. Her iki isim de büyüğümüzdür. “Kötü söz sahibine aittir” ile yetinip yaşlarına hürmeten suç duyurusunda bulunmayacağımı da bildirmek isterim.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol