birgün

27° AÇIK

DÜNYA 26.05.2020 21:40

Dinozorları yok eden asteroit Dünya'ya ‘en ölümcül açıyla’ çarpmış

Günümüzden yaklaşık 66 milyon yıl önce Dünya’ya çarparak dinozorların neslinin tükenmesine ve canlı türlerinin yüzde 75’nin yok olmasına neden olan asteroidin, Yerküre’ye ‘mümkün olan en ölümcül’ açıyla isabet ettiği bildirildi

Dinozorları yok eden asteroit Dünya'ya ‘en ölümcül açıyla’ çarpmış

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’li Science Daily adlı bilim sitesi, İngiltere'de Imperial College London'da görevli bilim insanlarının 66 milyon yıl önce Dünya’ya çarpan asteroitle ilgili yaptığı çalışmayı haberleştirdi.

Bilim insanları, Chicxulub Krateri'nin oluşmasına neden olan çarpmanın, jeofizik veriyle birleştirilen 3 boyutlu simülasyon modellerini geliştirdi.

Çarpma anından Chicxulub Krateri'nin oluşmasına kadarki tüm sürecin canlandırıldığı simülasyon çalışmasında, asteroidin, atmosferde iklim değişikliğine yol açan gazların miktarını en yüksek seviyeye çıkartacak biçimde, Dünya'ya 60 derece açıyla çarptığını saptadı.

60 derecelik açıyla gerçekleşen çarpa sonucu, milyarlarca ton sülfürün serbest kalarak Güneş'i kapatmasına, atmosferin dinozor türünün ve Dünya üzerindeki canlı türlerinin yüzde 75'inin yok olmasına yol açan biçimde soğumasına neden olabileceği kaydedildi.

‘OLAYLAR ZİNCİRİNİ BAŞLATTI’

Araştırma ekibinin lideri Profesör Gareth Collins, bu çarpma şeklinin “en kötü senaryo” olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Dinozorlar için en kötü senaryo tam tamına gerçekleşmiş. Asteroit çarpması, atmosfere inanılmaz miktarda iklim değişikliğine neden olan gazları salmış, dinozorların yok olmasıyla sonuçlanan olaylar zincirini başlatmış. Bu muhtemelen en ölümcül açılardan biriyle çarpması gerçeğiyle daha da kötüleşmiş.”

Çalışmanın detayları, doğa bilimleri alanında yayın yapan Nature Communications isimli dergide yayımlandı.

CHICXULUB KRATERİ NEREDE?

66 milyon yıl önce dinozorların neslinin tükenmesine neden olan astreoidin oluşturduğu Chicxulub Krateri, bugün Meksika'nın Yucatán Yarımadası’nın altında gömülü olarak yer alıyor.

800 metre derinlikte olduğu düşünülen kraterin merkezi, adını aldığı Chicxulub kasabası yakınlarında bulunuyor.

Çapı 180 km’yi bulan Chicxulub Krateri, 1970'lerin sonlarında petrol aramak için Yucatan'da bulunan jeofizikçiler Antonio Camargo ve Glen Penfield tarafından keşfedilmişti.

Chicxulub Krateri’nin oluşmasına neden olan asteroidin ise 10 km çapında olduğu tahmin ediliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız