birgün

9° HAFİF YAĞMUR

Direnen ETF Tekstil işçilerine polis müdahalesi: "Sadece emeğimizin peşindeyiz!"

İstanbul’daki ETF Tekstil Fabrikası’nda direnen işçilere polis müdahale etti. Ardından işveren polis eşliğinde fabrikadan tırlarla ürünlerini çıkardı. Hak gasbına uğrayan emekçiler tepkili: Sadece emeğimizin peşindeyiz.

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.08.2022 06:30
Direnen ETF Tekstil işçilerine polis müdahalesi: "Sadece emeğimizin peşindeyiz!" Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Kapatılacağı duyurulan, İstanbul Tuzla’daki ETF Tekstil’de, ikramiye ve tazminatlarını alamayan yaklaşık 250 işçi, eylemlerinin 19’uncu gününde polis müdahale etti. Sabah erken saatlerde direniş alanına çevik kuvvet ekipleri konuşlandırıldı. Fabrikadan makineler ile ürünlerin çıkarılmasını istemeyen ve bu duruma tepki gösteren işçilere, polis biber gazı sıktı. Bazı işçiler, gazdan etkilenerek baygınlık geçirdi. 2 fabrika işçisi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Bunun üzerine fabrikadan TIR’larla polis eşliğinde ürünler çıkarıldı.

Fabrika işçilerinden Gülden Gündoğ, "Fabrika çalışanıyız, burada yıllardır emeğimiz var. Patron fabrikayı kapattı. Haklarımızı gasbediyor. 18-19 gündür burada gece gündüz nöbetteyiz. Polis müdahalesiyle karşı karşıyayız. Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yaklaşık 300 çalışan mağdur edildik. Bayılanlar oldu polis müdahalesiyle" dedi.

‘SESİMİZİ DUYMUYORLAR’

İşten çıkarılan engelli fabrika işçisi Sefer Kapusuz'un annesi Emine Kapusuz, "Oğlum yıllardır bu fabrikada çalışıyor. Bu sene işine son verdiler. Ne ikramiye ne de tazminat veriyorlar. 350 kişiyi attılar dışarıya. Bu hak mı, hukuk mu? 18 gündür buradayız. Benim oğlum engelli" ifadelerini kullandı.

Günlerdir fabrika önünde eylemde olan işçi Sema Lermi ise şöyle dedi: "Patronumuz bizi bir böcek gibi kapıya süpürdü. Bugün de bütün malları dışarı çıkardı bizi ezdirerek. Bizim kanımızı döktüler. Allah'a havale ediyoruz. Ben çatıya çıktım, atlayacaktım kimse beni korumadı. Bizi topluca işten çıkardılar, haklarımızı vermediler. Sesimizi duymuyorlar, müzakereye yanaşmıyorlar. Resmen paralarımızı aldı, cebine koydu ve bize vermiyor."

İşçilerin fabrika önündeki eylemlerini sürdüreceği bildirildi.

NE OLMUŞTU?

330 işçinin çalıştığı ETF Tekstil’de “küçülme” bahanesiyle işçiler önce işten atılmaya başlanmıştı. İşverenin çalışanlara, toplam kıdem tazminatlarının yüzde 30’unun verileceğini, ihbar tazminatının ise ödenmeyeceğini söylemesinin ardından işçiler gasbedilen hakları için 21 Temmuz’da fabrika içinde direnişe başladı. Deri, Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS) üyesi İşçilerin talebi ihbar ve kıdem tazminatlarının tamamının ödenmesi ve ödenmeyen maaş ikramiyelerinin verilmesi. Haber Merkezi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol