birgün

8° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 04.03.2021 09:33

Direniş ‘acele’ talanı durdurdu

Konya’da acele kamulaştırma kararlarıyla kurulmak istenen kömür madenine karşı halkın direnişi zaferle sonuçlandı. Danıştay, Cumhurbaşkanı tarafından verilen acele kamulaştırma kararlarına geçit vermedi.

Direniş ‘acele’ talanı durdurdu

Gökay BAŞCAN

Konya Ilgın’da kömür ocakları için yapılan acele kamulaştırma kararlarına karşı bölge halkının direnişi sonuç verdi. Danıştay 6. Dairesi acele kamulaştırma kararlarına ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Geçen yıl ocak ayında Konya’nın Ilgın ilçesinde Yeni Anadolu Madencilik tarafından açılmak istenen kömür ocağı ve üretim sahasından geçen demiryolu ile karayolunun yerinin değiştirilmesi için şahıs arazilerine acele kamulaştırma kararı verildi. Bölgede maden istemeyen ve acele kamulaştırma kararlarına tepki gösteren bölge halkı karar yargıya taşıdı. Bölgede halkı, Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TKİ) açtığı davada kamulaştırma kararlarının kamu yararına olmadığını şirketin yararına olduğunu belirtti. İtirazları haklı bulan Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı verdi.


ZARARA YOL AÇACAK

Danıştay kararında ‘acele’ kamulaştırmanın istisnai durumlarda yapılacağını belirtti. Kararda şu ifadelere yer verildi: “Acele kamulaştırma kararına gidilmezse kamunun uğraması muhtemel zararların neler olduğunun açıkça ortaya konmadığı anlaşıldığından taşınmaza el konulmasın gerektiren acelecilik koşulunun gerçekleşmediği sonucuna varılmıştır. Dava konusu taşınmazın acele kamulaştırılmasına ilişkin işlemin uygulanması halinde giderilmesi güç veya imkânsız zararların doğmasına yol açacağı sonucuna varılmıştır.”

Şirketin karara rağmen çalışmalara devam ettiğini belirten bölge halkından Hasan Kahraman, “Arazisi kamulaştırılan bir arkadaşımız Danıştay’a bireysel başvuruda bulunmuştu. Karar çıktı ancak şirket çalışmalara devam ediyor. Kamu yararı yoksa hiçbir arazide yoktur ancak karar sadece başvuruda bulunan arkadaşımızın arazisinde olduğu için çalışmalara devam ediyorlar. Kararı da tanımıyorlar açıkçası” dedi.

ÇALIŞMA SÜRÜYOR

TKİ’nin işletme hakkını devrettiği Yeni Anadolu Madencilik tarafından faaliyetlerin sürdüğüne dikkat çeken Kahraman şu ifadeleri kullandı: “Jandarma, kaymakamlık, TKİ’nin yetkileri davaya konu alan arazide çalışma yapmadıklarını söylüyorlar. Diğer arazilere girdik ve çalışmamızı durdurmayız diyorlar.”

***

Jandarma müdahale etmişti

Geçen temmuz ayında Konya Ilgın’a bağlı Çavuşçugöl’de kömür ocağına karşı direnen köylüleri jandarma ablukaya aldı. Köylülerin yıllardır ekip biçtiği birinci sınıf tarım arazisi olan 850 dekar alana ‘kamu yararı’ denilerek acele kamulaştırılma kararı verildi. Kamulaştırma kararının ardından Türkiye Kömür İşletmeleri’ne devredilen arazilere iş makineleri girdi. İş makinelerinin önünü kesmek isteyen köylülerle jandarma arasında tartışma çıktı.

Yaklaşık 2 bin civarı jandarma ve 10 TOMA köylülerle iş makinelerinin arasına barikat kurdu. Jandarmaya tepki gösteren köylüler, köyü terk etmek için yürüyüşe geçti. Ancak jandarma köylülerin, köyü terk etmesine izin vermeyerek giriş ve çıkışları kapattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol