birgün

8° AÇIK

Direniş dolu bir yıl

AKP’nin tüm baskılarına rağmen 2022 direnişlerle geçti. Sermayeye, rant hırsına, gericiliğe ve AKP faşizmine karşı direnenlerin kazanımları yıla damgasını vurdu. 2023’te de AKP iktidarına karşı mücadeleler kazanacak.

GÜNCEL 01.01.2023 09:11
Direniş dolu bir yıl
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Geride bıraktığımız 2022 yılı AKP’nin tüm toplumu baskıladığı bir yıl oldu. Bir avuç sermayedarı zengin etmek isteyen iktidar yeşil alanları peşkeş çekmek istedi, kadınlar erkek egemen düzende yine katledildi ve baskılanmak istendi, ayrımcılığa uğrayan sağlıkçılar ülkedeki şiddetten nasibini aldı, öğretmenler ve öğrenciler iktidarın eğitim politikalarının altında ezildi ve işçi sınıfı da yine patronların insafına bırakıldı. Tüm bunlara rağmen bütün bu sosyal kesimler AKP iktidarının bu politikalarına karşı sokakları terk etmedi. Direndiler, mücadele ettiler ve AKP’yi gönderecek formülü herkese gösterdiler.

Kadınları susturamadılar

Kadınlar 2022 yılında tüm baskıya ve engellemelere karşı yıl boyunca sokakları boş bırakmadı. 2022 kadınların boyun eğmeyeceklerini haykırdığı bir yıl oldu. AKP iktidarının kadına yönelik gerici tutumu kadınları haklarını savunmaktan geri tutamadı. 8 Mart’ta iktidarın tüm engellemelerine rağmen kadınlar ülkenin dört bir yanında sokaklara çıktı. İstanbul Taksim, kadınların yürüyüşüne karşı kapatıldı. Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü de engellenmeye çalışıldı. Kadıköy İskelesi’nde Direniş dolu bir yıl AKP’nin tüm baskılarına rağmen 2022 direnişlerle geçti. Sermayeye, rant hırsına, gericiliğe ve AKP faşizmine karşı direnenlerin kazanımları yıla damgasını vurdu. 2023’te de AKP iktidarına karşı mücadeleler kazanacak toplanarak Taksim’deki yürüyüşe katılmak isteyen 40 kadın gözaltına alındı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü de kadınların güçlü bir şekilde direnişine şahit oldu. İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınlar polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Tüm bu engellemeler kadınları susturmayı başaramadı.

Doğaya sahip çıkıldı

Bu yıl doğal yaşamı koruma adına Türkiye’de oldukça hareketli geçen bir yıl oldu. Ülkenin dört bir yanında birçok ormanın, vadinin meranın, köylerinin, yaşam alanlarının, başta ‘beşli çete’ olmak üzere şirketlerin rant hırsına, doğayı katleden ‘çevre politikalarına’ kurban gitmesini istemeyen doğal yaşam savunucuları direnişlerini sürdürdü. Başta Muğla’daki Akbelen Ormanı’nda, Rize’nin İkizdere ilçesindeki Eskencidere Vadisi’nde Cengiz Holding'e olmak üzere yaşam savunucularını korumak için direndi.

Sağlıkçılar direndi

2022 yılı, sağlık emekçilerinin de birçok direnişine sahne oldu. Özellikle AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hekimlere yönelik ayrımcı dili, Covid pandemisi sonrası iş yükü, sağlıkta şiddet olayları, eczanelerde ilaç yokluğu ve ekonomik koşullara karşı sağlıkçılar meydanlardaydı. Eczacılar ise ekonomik koşullar, yüksek ilaç fiyatları ve ilaçların temin edilememesi gibi sorunlar karşısında seslerini duyurmak için 14 yıl sonra Ankara’da bir araya geldi.

Öğrenci öğretmen haklarının peşinde

Eğitim emekçileri için 2022 yılı da önceki senelerde olduğu gibi mücadeleyle geçti. Kariyer Basamakları Sınavı ve Öğretmenlik Meslek Kanunu eğitimcilerin tepkisine sebep olurken, 14 eğitim sendikasının çağrısıyla öğretmenler 14 Kasım’da ülkenin dört bir yanında iş bıraktı. Öğrenciler ise barınma sorununa karşı parklarda yatarak, eylemler yaparak tepkilerini dile getirdi.

Emekçi direnişte

2022 yılı emekçi sınıfın direnişinin yükseldiği, örgütlülüğün öneminin bir kez daha kendini gösterdiği bir yıl olarak kayıtlara geçti. Emekçiler tüm engellemelere, yasaklara ve tehditlere rağmen, haklarını elde etmek, iş cinayetlerinde ölmemek, insanca yaşam koşullarına sahip olmak için direnişlerini ortaya koydu. Türkiye yıla motokuryelerin direnişiyle başladı. Trendyol kuryelerinin uzun çalışma saatleri ve iş güvenliği konusundaki şikâyetlerle başlattığı grev kazanımla sonuçlandı. Trendyol kuryelerinin başlattığı direniş ve ardından elde ettiği kazanımlar, Yemeksepeti, Hepsijet, Yurtiçi Kargo, Aras Kargo ve birçok diğer motokuryenin eyleme geçmesine önayak oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol