birgün

28° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 01.10.2019 11:16

Direnişi 318 gün sürdüren işçiler kazandı

Direnişi 318 gün sürdüren işçiler kazandı

Sendikaya üye oldukları için TÜVTÜRK Urfa araç muayene istasyonlarındaki işlerine son verilen 27 işçiden 2’si, açtıkları işe iade davasını direnişlerinin 318'inci gününde kazandı. Urfa’da TÜVTÜRK Polçak Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de çalışırken DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmalarının ardından işten çıkarılan 27 işçi, 318 gündür şirket binası önünde eylemde. Aralıklarla işten çıkarılan işçilerden Halil Işık ve Hasan Ortakaya’nın Urfa 1. İş Mahkemesi’nde açtıkları işe iade davasında karar işçilerin lehine çıktı.

Mezopotamya Ajansı'na göre, mahkeme işçilerin işlerine iadesine ve işverenin 16 aylık işçi ücretini ödemesine hükmetti. Şirket avukatlarının mahkemenin verdiği karara ilişkin Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulunduğu öğrenildi. Direnişteki işçilerden İbrahim Çiftçi, arkadaşları lehine verilen karardan dolayı mutlu olduklarını ve direnişlerini sonuç alıncaya kadar devam edeceklerini belirtti.

İşlerine geri dönmek istediklerini söyleyen Çiftçi, “İşveren bizi sendikadan değil, yüz kızartıcı suçlardan kaynaklı çıkardığını iddia ediyor. Sırf sendikalı olduğumuz için işten çıkardılar, ancak tazminat vermemek için böyle bir iddiada bulunuyorlar. Dilerim davayı kazanan iki arkadaşımız emsal olur. Biz buradayız ve direnişimize devam edeceğiz” diye konuştu.

İşçilerden Murat İlgen ise, işlerine geri dönene kadar geri adım atmayacaklarını ifade etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız