birgün

10° AÇIK

Dış politika hamleleri turizmi vurmaya devam ediyor

AKP iktidarının dış politikadaki tavrı turizmi olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Özellikle Rusya’yla yaşanan “Uçak krizi”nin ardından gerileyen yabancı turist sayısı, 2016 yılında önceki iki yıla oranla büyük kayıp gösterdi

EKONOMİ 28.04.2017 14:05
Dış politika hamleleri turizmi vurmaya devam ediyor
Abone Ol google-news

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan 2017 yılı “Giriş – Çıkış Yapan Yabancı Ziyaretçi, Yabancı ve Vatandaş Bülteni” dış politikada yaşananların ülke turizmine olan olumsuz etkisini göz önüne serdi. Açıklanan rakamlara göre Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 2016 yılında önceki iki yıla oranla yüzde 30 azaldı.

Turist kaybı 2017’de de sürüyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklanan verilere göre, 2014 yılında Türkiye’ye 36 milyon 838 bin yabancı turist gelirken, bu sayı 2016 yılında 25 milyon 352 binde kaldı. Böylelikle turist sayısında yüzde 30’luk bir düşüş yaşandı.

2014 sonrasında yaşanan yabancı turist kaybı 2017 yılında da devam etti. Türkiye’ye 2017 yılının ilk 3 ayında, 2016’nın ilk 3 ayına oranla yüzde 6 oranında daha az yabancı turist giriş yaptı.

Diplomatik ilişkiler turizmi baltaladı

Rusya ile Türkiye arasında 2015’de yaşanan “Uçak krizi” sonrası gerilen diplomatik ilişkiler ardından, Türkiye turizmi için başat rolü olan Rus turistin Türkiye’ye ziyaretinin azalacağı öngörülüyordu. Düşen uçakla ilgili açıklama yapan Genelkurmay, uçağın milliyetinin bilinmediği, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle vurulduğu aktarılırken, Davutoğlu ise, “Emri bizzat ben verdim” sözleriyle uçağın milliyetinin bilinerek düşürüldüğünü ifade etmişti. Suriye’de düşen Rus uçağına ilişkin Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından da bir açıklama yapılmış, açıklamada “Rus uçağı düşürüldü” ifadesinin kullanılması, iki ülke arasındaki ilişkileri farklı boyuta taşımıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, “Uçak krizi” yaşanmadan önce planladığı Türkiye ziyaretini iptal etmesiyle başlayan yaptırım süreci etkilerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca açıklanan verilere göre turizmde de belirgin şekilde hissedildiği görüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun