birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

YAŞAM 20.04.2020 11:37

Dışı gazoz kapaklarıyla kaplı; içi ise antika: Samsun'daki asırlık ev

Ethem Cömert tarafından 100 sene önce sıva tutması amacıyla yapılan evde ayrıca antika eşyalar sergilenerek görenlerin beğenisini topluyor. Asırlık evin dış cephesinde ise binlerce gazoz kapağı bulunuyor

Dışı gazoz kapaklarıyla kaplı; içi ise antika: Samsun'daki asırlık ev

Samsun’da dışı eski gazoz kapaklarından oluşan asırlık ev görenlerin dikkatini çekiyor. Evin içinde ayrıca antika eşyalar sergileyerek tarihe ayna tutuluyor.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Mustafa Cömert isimli kişinin dedesi tarafından kalma evin dış cephesi gazoz kapaklarından oluşuyor.

Dedesi Ethem Cömert (Ethem Çavuş) tarafından 100 sene önce sıva tutması amacıyla yapılan evde ayrıca antika eşyalar sergilenerek görenlerin beğenisini topluyor. Asırlık evin dış cephesinde ise binlerce gazoz kapağı bulunuyor.

disi-gazoz-kapaklariyla-kapli-ici-ise-antika-samsun-daki-asirlik-ev-719584-1.

"Dedemin yadigarı olduğu için bu evi hiçbir zaman yıkmayı ve satmayı düşünmedik"

Evi görmeye gelen ziyaretçilerin şaşkınlıklarını gizleyemediği ifade eden Mustafa Cömert (39), "Vezirköprü ilçesinde bulunan bu ev dedemin kendi elleriyle yapmış olduğu bir evdir. 100 senelik olan bu evin adı gazoz kapaklı ev olarak geçiyor. İçerisinde antika eşyalar bulunuyor. Dedemin yadigarı olduğu için bu evi hiçbir zaman yıkmayı ve satmayı düşünmedik. Bu çakılı olan gazoz kapakları mantarlıdır. Bu evin dışından bir çok ismini bilmediğim gazoz kapakları çakılıdır. Dedemin bu kapakları çakma amacı sıvaların tutması için bu kapakları çakmıştır. Sonradan hoşuna gittiğini görünce bu şekilde bıraktı. Bu evi sık sık görmeye geliyor. Dışını bu şekilde görenler fotoğraf çekiyorlar. Ziyaretçilerin en çok merak ettikleri şeyde gazoz kapaklarının amacı oluyor. Ben hepsine tek tek anlatıyorum" dedi.

disi-gazoz-kapaklariyla-kapli-ici-ise-antika-samsun-daki-asirlik-ev-719583-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız