birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 06.01.2021 23:12

Dışişleri: ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin başkentinde çıkan olaylar üzerine bir açıklama yaparak "tarafları itidal ve sağduyuya" davet etti.

Dışişleri: ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz

ABD'de Donald Trump destekçilerinin Kongre binasını basmasıyla başlayan olaylar üzerine Türkiye'den mesaj geldi.

Dışişleri Bakanlığı, "ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz," açıklamasında bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ise, ABD'de Trump destekçilerinin eylemlerine ilişkin; "ABD'deki olayları endişe ile izliyor; tarafları öncelikle sükûnete davet ediyoruz. Daima hukuk ve demokrasi içinde sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Türkiye olarak her zaman hukuktan ve demokrasiden yana olduk; herkese de bunu tavsiye ederiz. " dedi.

ABD'nin başkenti Washington DC'de sabaha kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol