Antalya’da çiftçilere traktör dağıtım törenine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Kendisi için traktör dağıtımının ‘çok önemli’ olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, tarımda girdi maliyetleriyle ilgili açıklamalar yaparak çiftçilere moral vermeye çalıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, çiftçilere traktör dağıtım töreninde konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Antalya Valiliği, TürkTraktör ve TÜMOSAN'ın desteğiyle Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarında traktörleri kullanılamaz hale gelen 16 çiftçiye, Manavgat Gençlik Merkezi'nde düzenlenen törenle yeri traktörleri teslim edildi.

Törene hükümet kanadından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Dişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Manavgat'ta 28 Temmuz'da çıkan orman yangınının yaklaşık 11 gün sürdüğünü ve vatandaşların evleri, eşyaları, tarım alanları, hayvanları, traktörleri, ahırları ve günlük ihtiyaçları olan birçok şeyin yandığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Antalya'da toplam 25 traktör yandı. Cumhurbaşkanımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza talimat verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız da gereğini yapacağını söyledi. Birkaç gün içerisinde 4 traktör geldi. Bir vatandaşımız traktörünün kaydının dahi olmadığını söyleyerek, traktör almaktan feragat etti. 4 vatandaşımız da yeni traktör almak yerine, yanmış traktörlerinin bedellerinin ödenmesini istedi. AFAD, bu bedelleri çiftçilerimize ödedi. Manavgat'ta bugün geri kalan 16 traktörün dağıtımını yapıyoruz.”

“TRAKTÖR DAĞITIMI BENİM İÇİN ÇOK ANLAMLI”

Traktör dağıtım töreninin kendisi için çok anlamlı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, kendisinin de çiftçi çocuğu olduğunu ve araç sürmeyi traktörde öğrendiğini, çocukluğunda hep tarlada traktörlerle çalıştığını söyledi. Manavgatlılar ile çok ciddi dayanışmalarının olduğuna değinen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Bu traktörleri hibe eden iki firmamıza teşekkür ediyoruz. 8'er traktörü çiftçilerimize hibe ettiler. Bu firmalarımız bu traktörleri güçlü bir şekilde üretiyorlar, sadece Türkiye'de değil yurt dışında da ihraç ederek ülkemize önemli bir gelir kazandırıyorlar. Afet başladığı zaman devlet olarak sadece sahada fiziken yoktuk, devlet tüm maddi imkanlarını seferber etti. Biz de vatandaşımıza acil ihtiyaçları için önce gerekli paraları aktardık.”

“ARKADAŞLARIMIZ MALİYETLER İÇİN ÇALIŞIYOR”

Çavuşoğlu, AKP iktidarı olarak her zaman çiftçinin yanında olduklarını öne sürdü. Çiftçilere ‘daha güçlü destek vermeye devam edeceklerini’ anlatan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız tarımın, çiftçimizin önemini çok iyi biliyor. Özellikle Cumhurbaşkanımızın bakanlıklara, ilgili kurumlara, çiftçimizin üzerindeki yükün, yani girdilerin maliyetinin azaltılması yönünde talimatı var. Gübre, tohum, gibi özellikle ilaç ve akaryakıt da aynı şekilde bir yüktür. Bu konularda ilgili arkadaşlarımız çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu ve beraberindekiler, traktörleri çiftçilere teslim etti.