birgün

14° AÇIK

Dışişleri Bakanlığı'ndan Çekya ve AB'ye 'Yunanistan' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Çekya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği'ne Türkiye'ye ilişkin açıklamaları nedeniyle tepki göstererek, "Türkiye, Ege ve Akdeniz'de meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edecektir" dedi. AB'ye de tepki gösteren Bilgiç, "AB'nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan'a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz destek vermesi hem AB'nin kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır" ifadelerini kullandı.

SİYASET 06.09.2022 09:33
Dışişleri Bakanlığı'ndan Çekya ve AB'ye 'Yunanistan' tepkisi
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'ye dair yaptığı açıklamalar nedeniyle Çekya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği'nin (AB) bazı kurumlarına tepki gösterdi ve "Açıklamaların bizim açımızdan bir anlam ve değeri yoktur" dedi.

Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın ve diğer bazı Avrupa Birliği kurumlarının açıklamalarını değerlendiren Bilgiç, "AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın ve diğer bazı AB kurumlarının ülkemize dair yaptıkları açıklamaların, bizim açımızdan bir anlam ve değeri yoktur. AB'nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan'a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz destek vermesi hem AB'nin kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Bilgiç, şöyle devam etti: "Yunanistan'ı şımartan bu tutum, çözümü değil çözümsüzlüğü teşvik etmekte, Yunanistan'ın maksimalist talepler peşinde koşmasına destek olmaktadır. Bu açıklamaları yapanların, Yunanistan'ın ülkemize yönelik ihlal, taciz ve tehditlerini, tahrikkar eylem ve söylemlerini görmezden gelmeleri, uluslararası hukuka aykırı eylem ve uygulamalarına kayıtsız kalmaları tam bir garabettir."

Bilgiç, son olarak şunları ifade etti: "Çekya Dönem Başkanlığı ya da AB, diyaloğu teşvik etmek istiyorsa Türkiye- AB ilişkileri esasen AB dayanışmasını ve ortak çıkarları baltalayan dar görüşlü Yunan- Rum vetosunun suistimalinden kurtarılmalıdır. Türkiye, Ege ve Akdeniz'de meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edecektir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol