birgün

17° AÇIK

Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e kınama

Dışişleri Bakanlığı, Gazze’ye yönelik hava saldırıları nedeniyle İsrail’i kınayarak, “Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa'daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden sözkonusu tahrikkar eylemler, bölgedeki gerilimi daha da tırmandıracaktır” dedi.

GÜNCEL 07.08.2022 16:55
Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e kınama
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, Gazze’ye 3 gündür düzenlenen İsrail hava saldırılarıyla ilgili açıklama yayınladı.

Açıklamada, İsrail’in şiddetli şekilde kınandığı belirtilirken, tahrikkar eylemlerin bölgedeki gerilimi artıracağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“İsrail'in, 5 Ağustos günü Gazze’ye yönelik başlattığı ve çocuklar dahil çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılarına ilaveten, bugün İsrailli milletvekili Itamar Ben-Gvir ile fanatik Yahudi gruplar tarafından İsrail polisinin koruması altındaki Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlendiği öğrenilmiştir. İsrail’in halen devam etmekte olan sivillere yönelik saldırılarını ve Mescid-i Aksa’da ibadet girişimlerinde bulunulmasını şiddetle kınıyoruz. Harem-i Şerif ve Mescid-i Aksa'daki statükonun açık bir ihlalini teşkil eden sözkonusu tahrikkar eylemler, bölgedeki gerilimi daha da tırmandıracaktır. İsrail Hükümeti'ne, Harem-i Şerif'in statü ve maneviyatını hedef alan bu tür eylemlere izin verilmemesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol