birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Dışişleri'nden BM Genel Kurulu Başkanının Ermenistan ziyaretine tepki

Dışişleri Bakanlığınca, Birleşmiş Milletler (BM) 76'ncı Genel Kurulu Başkanı ve Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid'in Ermenistan ziyaretinde soykırım anıtını ziyaret etmesine ilişkin, "Tarihi olgular ve uluslararası hukukun siyasi manipülasyonla tahrif edilmesi gayretlerini kınıyor ve reddediyoruz" açıklaması yapıldı.

GÜNCEL 27.07.2022 18:09
Dışişleri'nden BM Genel Kurulu Başkanının Ermenistan ziyaretine tepki
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, BM 76’ncı Genel Kurulu Başkanı’nın Ermenistan'da soykırım anıtını ziyaret etmesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; "BM 76’ncı Genel Kurulu Başkanı ve Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid'in Ermenistan ziyaretinin tek taraflı Ermeni tezlerine alet edildiği ve bu çerçevede Shahidin sözde soykırım anıtını ziyaret ettiğinin anlaşıldığı" yazıldı.

Açıklamada, “BM Genel Kurulu Başkanlığı gibi adil ve tarafsız olması gereken bir görev üstlenen adı geçenden daha dikkatli olması ve sorumlu davranması beklenirdi. BM yetkili organlarını temsil eden şahısların, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Hakkındaki Sözleşme başta olmak üzere, BM müktesebatı ile uluslararası hukuk norm ve kurallarına uygun davranmaları gerekir. Tarihi olgular ve uluslararası hukukun siyasi manipülasyonla tahrif edilmesi gayretlerini kınıyor ve reddediyoruz. Türkiye, 1915 olaylarıyla ilgili gerçeklerin tam, adil ve dürüst bir çerçevede ele alınması gerektiği görüşündedir.” denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol