birgün

6° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 08.12.2020 20:14

Dışişleri'nden Libya'da el konulan Türk gemisiyle ilgili açıklama: Kuvvetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Libya'da el koyulan Jamaika bandıralı Türk gemisiyle ilgili durumu kınayarak, "Bu uygulamayı kuvvetle kınıyoruz. Geminin planlı seferine yeniden başlamasını sağlayacak adımlar derhal atılmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Dışişleri'nden Libya'da el konulan Türk gemisiyle ilgili açıklama: Kuvvetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu tarafından Libya açıklarında durdurulan ve para cezası uygulanan Türk ticaret gemisi hakkında açıklama yayımladı.

AA'nın aktardığına göre, Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bir Türk şirketinin işletmeciliğini yaptığı, Türk mürettebatı da bulunan Jamaika bayraklı Mabrooka adlı geminin Libya’nın Marsa Susa kenti açıklarında Libya Ulusal Ordusu tarafından durdurulduğu, gemiye para cezası uygulandığı ve geminin mürettebatıyla birlikte alıkonduğunun öğrenildiği bildirildi.

'GEMİNİN PLANLI SEFERİNE YENİDEN BAŞLAMASINI SAĞLAYACAK ADIMLAR DERHAL ATILMALI'

Açıklamada, "Bu uygulamayı kuvvetle kınıyoruz. Geminin planlı seferine yeniden başlamasını sağlayacak adımlar derhal atılmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

"Libya’da Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun ağır sonuçları olacağını ve bu unsurları meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol