birgün

18° AÇIK

SİYASET 15.10.2020 12:35

Dışişleri: Yunan Bakan’ın uçağı, Irak’tan uçuş planı sunmadan kalktı

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye havasahasına girmeden bekletildiği yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, “Dendias’ın uçağının hava sahamıza girmeden önce bekletildiği haberleri kasıtlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu uçak, Irak’tan uçuş planı sunmadan kalkmıştır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri: Yunan Bakan’ın uçağı, Irak’tan uçuş planı sunmadan kalktı

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın ‘havada bekletildiği’ yönündeki iddialara karşılık açıklama yaptı.

Bakanlık, Dendias'ın ‘uçuş planı sunmadan hareket ettiğini’ ve ‘uçuş planının talep edildiğini’ bildirerek, “Söz konusu uçak Irak’tan uçuş planı sunmadan kalkmıştır” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘PLAN ALINDIKTAN SONRA UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı 14 Ekim’de Irak’a götürüp getirmek üzere hava sahamızdan üst uçuş izni talep edilmiş, bu iznin uygun bulunduğu zamanlıca Yunan tarafına bildirilmiştir. Uçağın Irak’ta arızalanması üzerine, Yunanistan tarafı ikinci bir uçak tahsis etmiş, söz konusu uçağın da aynı uçuş izin numarasıyla hava sahamızı kullanmasına vakit kaybetmeksizin izin verilmiştir.

Bakan Dendias’ın uçağının hava sahamıza girmeden önce bekletildiği haberleri kasıtlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu uçak, Irak’tan uçuş planı sunmadan kalkmıştır. Uçuş planları Eurocontrol sistemi aracılığıyla iletilmektedir. Planın iletilmediği bu sistemden de teyit edilmiştir. Anılan uçak hava sahamıza geldiğinde Irak makamlarından plan ivedilikle talep edilmiş, planın alınmasını müteakip uçuş emniyetle gerçekleştirilmiştir.

Tabiatıyla herhangi bir uçağın plansız bir şekilde uçması mümkün değildir. Bu olayda da keyfiyet en başta Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın emniyeti için bir zorunluluktur. Konu hakkında Yunan muhataplarımıza da bilgi verilmiştir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız