TÜİK tarafından bugün 11,2 olarak açıklanan kasım ayı işsizlik verilerinin ardından kendi rakamlarını paylaşan DİSK-AR, işsizlik oranını yüzde 22,1, işsiz sayısını ise 8 milyon 45 bin olarak açıkladı. TÜİK ve İŞKUR verileri arasındaki çelişkiye dikkat çeken DİSK-AR, "Hangisi doğru?" diye sordu.

DİSK-AR, TÜİK ve İŞKUR verileri arasındaki çelişkiyi sordu: Hangisi doğru?

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR), işsizlik oranını yüzde 22,1, işsiz sayısını ise 8 milyon 45 bin olarak açıkladı. DİSK-AR, "İşsizlik, salgın öncesine göre yükselişte. Gerçek işsizlik yüzde 22,1. İşsiz sayısı 8 milyon 45 bin. Geniş tanımlı işsizlik oranı salgın öncesinde (Kasım 2019) yüzde 18,5 iken Kasım 2021’de yüzde 22,1'ye yükseldi. Geniş işsizlik, salgın öncesine göre 1 milyon 719 bin arttı" açıklamasını yaptı.

DİSK-AR, TÜİK tarafından bugün 11,2 olarak açıklanan kasım ayı işsizlik verilerinin ardından kendi rakamlarını kamuoyu ile paylaştı. "TÜİK'e göre Kasım 2020-Kasım 2021 arasında dar tanımlı işsiz sayısı 284 bin azalarak 3 milyon 777 bine inmiş. İŞKUR’a göre ise aynı dönemde sadece kayıtlı işsiz sayısı 182 bin kişi artmış" ifadelerine yer verilen açıklamada veriler arasındaki çelişkiye dikkat çekildi, "Hangisi doğru?" diye soruldu.

disk-ar-tuik-ve-iskur-verileri-arasindaki-celiskiyi-sordu-hangisi-dogru-965748-1.

DİSK-AR’dan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi.

"İşsizlik, salgın öncesine göre yükselişte. Gerçek işsizlik yüzde 22,1. İşsiz sayısı 8 milyon 45 bin. Geniş tanımlı işsizlik oranı salgın öncesinde (Kasım 2019) yüzde 18,5 iken Kasım 2021’de yüzde 22,1'ye yükseldi. Geniş işsizlik, salgın öncesine göre 1 milyon 719 bin arttı. TÜİK'e göre Kasım 2020-Kasım 2021 arasında dar tanımlı işsiz sayısı 284 bin azalarak 3 milyon 777 bine inmiş.

İŞKUR’a göre ise aynı dönemde sadece kayıtlı işsiz sayısı 182 bin kişi artmış. Hangisi doğru? TÜİK'e göre dar tanımlı işsiz sayısı 2019 Kasım ayına göre 582 bin azalırken geniş tanımlı işsiz sayısı 1.719 bin kişi arttı. Kasım 2021’de dar tanımlı genç işsizliği yüzde 22,5, genç kadın işsizliği yüzde 30,7 olarak gerçekleşti. İşgücü piyasalarındaki gelişmelerin salgının tepe noktasına yükseldiği 2020'ye göre değil 2019'a göre değerlendirilmesi sağlıklı olacaktır. Bütün tartışmalı yanlarına rağmen TÜİK verileri, işsizlikte salgın öncesi döneme göre kötüleşmenin devam ettiğini gösteriyor."

CHP’Lİ AĞBABA: TÜİK KAÇMAYA, İŞKUR DA KOVALAMAYA DEVAM EDİYOR

Konuya ilişkin bir tepki de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'dan geldi. Ağbaba, TÜİK’in yüzde 11,2 olarak açıkladığı Kasım 2021 işsizlik oranının İŞKUR verileriyle çeliştiğini belirterek, “İşsizlik verileri üzerinden TÜİK kaçmaya, İŞKUR da TÜİK’i kovalamaya her ay devam ediyor” dedi.

TÜİK ile İŞKUR’un işsizlik rakamları konusunda çeliştiğini kaydeden Ağbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

"Yaklaşık 4 aydır, TÜİK ile İŞKUR’un işsizlik verileri üzerinden birbirini yalanladığına şahit olmaktayız. İŞUR verileri, TÜİK açıkladığı aylık işsiz sayısından 3,2 kat fazla. İşsizlik verilerinde TÜİK kaçtıkça İŞKUR da TÜİK’i kovalamaya devam ediyor. TÜİK ile İŞKUR arasındaki işsiz sayısı ile ilgili karmaşa ve tezat açıklamalar nereye kadar böyle devam edecek merak ediyoruz.

'İŞKUR TÜİK’İ YALANLAMAYA DEVAM EDİYOR'

TÜİK, kasım ayında işsiz sayısının 39 bin kişi arttığını söylüyor. Yine TÜİK, işsizlik oranının geçen aya göre değişiklik göstermediğini iddia ederek yüzde 11,2 olarak açıklıyor. Bunun aksine İŞKUR, son aylarda olduğu gibi TÜİK’i yalanlamaya devam ediyor. İŞKUR verilerine göre ise ekim ve kasım ayları arasında işsiz kalanların işsizlik ödeneğine başvuru sayısındaki artış tam 126 bin. Bu durumda ekim ve kasım ayları arasında İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısındaki artış, TÜİK verilerindeki işsiz sayısındaki artıştan tam 3,2 kat daha fazla durumda.

'HESAPLAR ŞAŞMIŞ'

Kapısını kilitleyerek halka hesap vermekten korkan TÜİK, ne yapacağını şaşırmış durumda. TÜİK, gerçek verileri açıklasa Saray’dan azar işiteceğini biliyor. Bu yüzdendir ki her ay işsizliği bir düşürüyor, bir sabit bırakıyor. Öte yandan devletin bir diğer kurumu ise TÜİK’in anketli verilerinin aksine, kendisine kayıtlı verilerle TÜİK’in verilerini bir bir çürütüyor. TÜİK, işsizlik anketini Saray’a yakın kişilerle veya TÜGVA torpillileri ile yapıyor olacak ki işsizliğin artmadığını iddia ediyor. TÜİK’te artık hesaplar şaşmış, kafalar karışmış durumda. İşsizlik verileri üzerinden TÜİK kaçmaya, İŞKUR da TÜİK’i kovalamaya her ay devam ediyor."

ANKA