DİSK asgari ücret teklifini yineledi: "Net 3 bin 200 TL olmalı"

05.12.2019 13:12 ÇALIŞMA YAŞAMI
DİSK, yeni yılda geçerli olacak asgari ücrete ilişkin önerisini yineledi. Yapılan açıklamada, "2020 yılında asgari ücretin net 3 bin 200 TL olması gerektiğini savunuyoruz" denildi

DİSK, yeni yılda geçerli olacak asgari ücrete ilişkin önerisini yineledi. Yapılan açıklamada, "2020 yılında asgari ücretin net 3 bin 200 TL olması gerektiğini savunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, salı günü asgari ücretle ilgili beklentilerini açıkladığı basın toplantısı düzenlemişti.

Çerkezoğlu, düzenlediği basın toplantısında asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından daha az olmaması gerektiğini ifade ederek, "Bir ailede iki kişinin çalıştığı varsayılırsa asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından daha az olmamasını gerektiğini ifade ediyoruz. Asgari ücret talebinde esas aldığımız ikinci esas ise, kişi başına milli gelir artışıdır. Cumhurbaşkanlığının 2020 yıllık programındaki kişi başına milli gelir hesabı dikkate alınmaktadır. Bu iki yöntemin ortalaması, yani hem geçim ücreti olmasını hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda DİSK olarak 2020 yılı asgari ücretinin en az net 3200 TL olması gerektiğini söylüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

İKİNCİ TOPLANTI TÜRK-İŞ, ÜÇÜNCÜ TOPLANTI TİSK'TE YAPILACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını pazartesi günü yapmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı 10 Aralık'ta yapılacak. Üçüncü toplantı ise 17 Aralık Salı günü saat 14.00'te TİSK'te yapılacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 20 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Türkiye asgari ücrette sondan dördüncü! Türkiye asgari ücrette sondan dördüncü!