DİSK Türkiye'nin dört bir yanında “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” eylemi gerçekleştirdi. Eylemde konuşan DİSK Bölge Temsilcileri “Faturalar şahlanıyor” diyerek geçinemediklerini söyledi.

DİSK'ten 'Gelirde Adalet Vergide Adalet' eylemi

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” kampanyası doğrultusunda Türkiye'nin birçok yerinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

DİSK Bölge Temsilcileri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Ülkeyi yönetenler büyüme rekorlarından, şahlanan Türkiye’den bahsediyor. Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için, halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor” denildi.

Alım gücünün düştüğüne her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarından bildiklerini söyleyen emekçiler, “Daha dün yeni işsizlik rakamları açıklandı. Devletin bir kurumu TÜİK ‘işsizlik azaldı’ derken, diğer kurumu İŞKUR ‘işsizlik arttı’ diyor. Tüm istatistik oyunlarına rağmen işsiz sayısı 8 milyona yaklaştı. İşsizlik rakamlarla gizlenemiyor. Biz işsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘UYKULARIMIZ KAÇIYOR’

Zamlardan dolayı uykularının kaçtığını belirten temsilciler, paranın döviz ve zamlar nedeniyle pula döndüğünü, işsizlik ve yoksulluğun arttığını dile getirdi.

Açıklama şöyle:

“Televizyonları, gazeteleri, istatistik kurumları ne derse desin gerçeği biz yaşıyoruz. Ülkenin dört bir yanında ‘iş bulamıyoruz’, ‘barınamıyoruz’, ‘geçinemiyoruz’ çığlıkları yükseliyor.

Ülkeyi yönetenler bol bol laf üretiyor ama ‘geçinemiyoruz’ diyen milyonların sorunlarına çare üretmiyorlar. Pandemide tüm dünyada devletler yurttaşlarına sosyal destekler verirken Türkiye milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri oldu.
Ve şimdi zam yağmuru altında ekonomik bir karakışın eşiğindeyiz. Ülkeyi yönetenler yine sorunları yok sayıyor, derdim var diyeni baskıyla susturmaya çalışıyor. Bu yol yol değil. Bu yol kışımızı kara kışa çeviriyor.”

KELEPİR EMEK, KELEPİR MEMLEKET

İşçiler patronlarından daha yüksek oranda vergi öderken, şirketlerin vergileri bir gecede bir kararname ile sıfırlanıyor. İŞKUR ve SGK kaynaklarından patronlara bol keseden kaynak aktarılırken, halkın geçimi için en ufak bir sosyal politika önlemi gündeme gelmiyor. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının büyük bölümü patronlara aktarılıyor. İşsizliğe çare bulunmazken, bir avuç ayrıcalıklı 3’er 4’er maaş alıyor, siyasi kadrolara işe gitmeden maaş bağlanıyor.

UCUZ EMEK BURADA

Döviz kurlarındaki artış durmak bilmiyor. Türk Lirası değer kaybettikçe emeğimiz, doğal kaynaklarımız, kentlerimiz değersizleşiyor. ‘Gel yatırımcı gel, en ucuz emek burada, köle emeği burada, sendika yok, grev yok, hak-hukuk yok’ diyorlar. ‘Kelepir emek, kelepir memleket’ politikasıyla bu ülkeyi, bu halkı pazarlıyorlar. ‘2002 yılında bu yana Kişi Başına Gelir 12 kat arttı’ diye övünüyorlar ama bu sürede ücretlerin sadece 6-7 kat arttığını söylemiyorlar. ‘Asgari ücreti enflasyona ezdirmedik’ diyorlar ama büyümeden pay alamadığımızı gizliyorlar.

ÇÖZÜM İSTİYORUZ

‘Avrupa bizi kıskanıyor’ diyorlar ama Türkiye asgari ücretin Avrupa’da en düşük ikinci asgari ücret. ‘Asgari ücreti gündem olmaktan çıkaracağız diyorlar ama Türkiye’de çalışanların yarısından fazlasının asgari ücrete mahkûm hale getirildiğini söylemiyorlar. Sendikalaşmanın önüne engeller çıkararak, grevleri yasaklayarak, toplu iş sözleşmeli işçi sayısını azaltarak asgari ücreti ortalama ücret haline getirdiler. İşçi sınıfını asgari ücrete mahkûm ettiler. Şimdi de açlık sınırının bile altına düşen asgari ücret ile övünmeye kalkıyorlar. İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın çok büyük bir çoğunluğu adına bir kez daha sesleniyoruz. Bu masalları dinlemek değil geçim sorunumuza çözüm istiyoruz.

‘ÖNLEMLER ALINSIN’

TBMM’de 2022 yılı bütçesi için çalışmaların başladığını hatırlatan Eroğlu, asgari ücretin ise aralıkta belirleneceğine dikkat çekti. Eroğlu, 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için bütçede ve asgari ücrette acil önlemler alınmasını, gelirde ve vergide adaletin sağlanmasını istedi.

Eroğlu, “ülkeyi yöneten siyasi iktidarın Anayasa’nın sosyal devlet ilkesinin gereği olan aşağıdaki önlemleri acilen almaya çağırıyoruz” dedi. DİSK'in talepleri şöyle:

1. Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.
2. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.
3. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.
4. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.
5. Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.