birgün

8° AÇIK

Diyanet 114 üniversiteyi solladı

Diyanet, 2023 yılı için öngörülen eğitim yatırımları ödeneği ile üniversitelerin yüzde 90’ını geride bıraktı. Başkanlığın ödeneğini solladığı 114 üniversite arasında Anadolu ve Ege gibi köklü üniversiteler var.

SİYASET 30.01.2023 06:30
Diyanet 114 üniversiteyi solladı Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Türkiye’de giderek derinleşen yoksulluğa karşın yurttaşın vergileriyle oluşturulan dev bütçesiyle tartışılan Diyanet İşleri Başkanlığı, eğitim yatırımları ödeneği ile de farkını ortaya koydu. Başkanlığa 2023 yılı için Türkiye’deki 127 üniversitenin 114’ünden daha fazla eğitim yatırımı ödeneği ayrıldı. Diyanet, “Mesleki ve Teknik Eğitim” başlığı altında aldığı ödenek ile Anadolu, Ege ve Kocaeli gibi köklü üniversiteleri de geçti.

2023 yılına yönelik eğitim sektörü yatırımlarının kuruluşlara göre dağılımı belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’na, “Mesleki ve Teknik Eğitim” kalemine yönelik eğitim yatırımları için 112 milyon 300 bin TL’lik yatırım ödeneği verildi. Başkanlığın toplam 112,3 milyon TL’lik eğitim yatırımları ödeneğinin 67,3 milyon TL’sinin devam eden projeler, 45 milyon TL’sinin ise yeni projeler için kullanılacağı bildirildi.

ÜNİVERSİTELER YETİŞEMEDİ

Diyanet’e 112,3 milyon TL olarak öngörülen eğitim yatırımları ödeneklerinden Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Çukurova Üniversitesi’ne ayrılan pay 90 milyon TL, On Dokuz Mayıs Üniversitesi’ne ayrılan pay ise 65 milyon TL olarak kaydedildi. Diyanet’in eğitim yatırımı ödeneği ile geride bıraktığı üniversitelerden Anadolu Üniversitesi’ne öngörülen yatırım ödeneği 75 milyon TL, Ege Üiversitesi’ne öngörülen yatırım ödeneği 95 milyon TL, Kocaeli Üniversitesi’ne öngörülen yatırım ödeneği ise 45 milyon TL ile ifade edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geride mesleki ve teknik eğitim yatırımları için aldığı pay, toplam 114 üniversitenin, “Yükseköğretim” kalemi için aldığı payın üzerine çıktı.

***

ÜÇ PROJEYE 324,1 MİLYONTL

Yatırım Programı’na göre, Diyanet’in mesleki ve teknik eğitime yönelik üç projesi bulunuyor. Eğitim yatırımı projeleri kapsamında 2021 yılında 118,2 milyon TL, 2022 yılında 18 milyon TL harcayan başkanlığın, 2023 yılı için öngörülen harcama ile birlikte 2021-2023 döneminde toplam 324 milyon 185 TL harcaması planlanıyor.

***

DİYANET’İ GEÇEBİLENLER

Yatırım ödeneği itibarıyla Diyanet’i geçebilen bazı üniversiteler ve ödenekleri ise şöyle sıralandı:

diyanet-114-universiteyi-solladi-1119800-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol