birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Diyanet 124 üniversiteyi solladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2022 yılı için öngörülen eğitim yatırımları ödeneği ile üniversitelerin yüzde 96’sını geride bıraktı. Başkanlık, toplam 124 üniversiteden daha fazla ödenek aldı.

EĞİTİM 03.02.2022 07:59
Diyanet 124 üniversiteyi solladı
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Diyanet İşleri Başkanlığı, merkezi bütçeden eğitim yatırımları için aldığı pay itibarıyla 127 üniversiteden 124’ünün üzerine çıktı. Eğitim yatırımları için 66,1 milyon TL yatırım ödeneği öngörülen başkanlığın geride bıraktığı üniversiteler arasında ODTÜ ve Boğaziçi gibi köklü üniversiteler de yer aldı.

Eğitim sektörü yatırımlarından Diyanet’e aktarılması planlanan 66 milyon 163 bin TL’nin 43 milyon TL’sini, 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanan yeni projeler için ayrılan kaynak oluşturdu. Toplam kaynağın 23 milyon 193 bin TL’sinin ise 2022 yılından önceki yıllarda başlanan ancak bitirilemeyen eğitim yatırımları için ayrıldığı belirtildi. 2022 yılında tamamlanması planlanan ya da yıl içinde başlanacak olan Diyanet’in eğitim projelerinin sayısının ise beş olduğu bildirildi. Diyanet’in eğitim yatırımları ödeneği itibarıyla geride bıraktığı üniversiteler arasında çok sayıda köklü üniversitenin bulunması da dikkati çekti. Diyanet’e 66,1 milyon TL olarak öngörülen eğitim yatırımları ödeneklerinden Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ’ye ayrılan pay 50 milyon TL, Boğaziçi Üniversitesi’ne ayrılan pay ise 60 milyon TL oldu.

Eğitim kaliteleri ile öne çıkan diğer bazı üniversitelerin eğitim yatırım ödenekleri ise şöyle gerçekleşti:

•Ankara Üniversitesi: 44 milyon 700 bin TL.

•Ege Üniversitesi: 39 milyon 431 bin TL.

•Galatasaray Üniversitesi: 25 milyon 452 bin TL.

Yatırım programına göre Diyanet, 2021 yılında eğitim yatırımları kapsamında 118 milyon 249 bin 935 TL harcadı. İdarenin 2021 yılındaki 118,2 milyon TL’lik harcamasının da beş projeyi kapsadığı öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol