birgün

25° AÇIK

GÜNCEL 08.01.2016 15:24

Diyanet, BirGün'ün haberi üzerine web sitesinin fişini çekti!

Diyanet, BirGün'ün haberi üzerine web sitesinin fişini çekti!

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı fetva hattının internet sitesine yöneltilen 'baba kızına şehvet duyarsa' sorusuna verilen skandal yanıt, BirGün'ün konuyu haberleştirmesi üzerine internet sitesinden kaldırıldı. Diyanet bununla da yetinmedi, kısa bir süre sonra sitenin 'fişini' çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı fetva hattına yöneltilen, "Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşür mü?" sorusuna, "Babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur" ve "Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir" ifadelerinin yer aldığı skandal bir yanıt veridi.

BirGün'ün skandal fetvayı ortaya çıkarmasının ardından sosyal medyada Diyanet İşleri Başkanlığı'na büyük tepki oluştu.

Diyanet ilgili içeriği kaldırmakla yetinmedi, kısa bir süre sonra sitenin bakım çalışmasına alındığı notu ekrana yansıdı.

İlgili içerik ise şuradan görülebilir: https://archive.is/f4A9b

'ALEVİ FETVA'SINI DA SİLDİLER!

Diyanet tüm bunlarla yetinmeyerek sitesinde bir değişiklik daha yaptı: 'Alevilerle evlenilmez' imalı fetvasını da sildi. Fetvada Alevilerle ilgili "Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?" sorusuna,"Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez" yanıtı verilmişti.

Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol