İktidarın, ABD’de inşa ettirdiğini açıkladığı 291 milyon dolar maliyetli Türkevi’nin bir benzerine de Diyanet İşleri Başkanlığı sahip. Diyanet ve TDV işbirliğiyle Amerika Diyanet Merkezi için 100 milyon dolar harcandı.

Diyanet de ABD’de ‘mekan sahibi’

Mustafa BİLDİRCİN

New York’ta 291 milyon dolar maliyetle yaptırılan Türkevi'nin yanısıra Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da Washington’da bir merkezi bulunuyor. Diyanet, ABD’nin en büyük caminin yanı sıra içerisinde hamam da bulunan merkez için 100 milyon dolar harcadı.

İktidar, Türkiye’deki yurttaşlar giderek daralan ekonomik darboğazda ezilirken ABD’de, “Artan itibar ve ihtiyaçlarla uyumlu” 35 katlı gökdelen yaptırdı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı 291 milyon dolar maliyetli Türkevi’ne yönelik tartışmalar devam ederken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ABD'deki yatırımları da dikkati çekti.

CAMİ EKSENLİ KOMPLEKS

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) işbirliğiyle yapılan Amerika Diyanet Merkezi’nin temeli Mayıs 2013’te atıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük camisi olan ve “ABD’deki çift minareli tek cami” olma özelliğini taşıyan merkezin açılışını 2 Nisan 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Diyanet’in, “Cami eksenli bir kompleks” olarak tanıttığı merkezin toplam maliyeti 100 milyon dolar oldu.

Amerika Diyanet Merkezi’nin yerleşkesinde beş yıldızlı otelleri aratmayacak tesisler yer alıyor. Cemiyet binası, konuk evi, hamam, konferans salonunun yanı sıra merkezde çok sayıda Türk evi de bulunuyor. Türk mutfağından örnekler sunan bir restoranı da içeren merkezdeki 879 metrekarelik camide aynı anda 3 bin kişi ibadet edebiliyor.

***

Yurtdışına yarım milyar liralık harcama

Diyanet’e bağlı TDV’nin yurtdışındaki cami inşaatları için harcadığı para milyarlarca liraya ulaştı. Artan işsizlik ve giderek büyüyen enflasyon nedeniyle ekonomik daralma derinleşirken TDV, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da yapacağı toplam altı cami için yarım milyar liradan fazla parayı gözden çıkarıyor. KKTC, Arnavutluk, Cibuti ve Kırgızistan’daki cami inşaatları için 353,5 milyon TL harcanırken Rusya’da yapımı devam eden Karaçay Çerkesya için 26 milyon avro harcama öngörülüyor.