birgün

15° AÇIK

Diyanet’e göre erkek, gıyabında eşinden ‘boş ol’ diyerek ayrılabilir

Diyanet İşleri Başkanlığı fetvasında, erkeğin istemesi halinde eşini gıyabında da boşayabileceğini savundu.

GÜNCEL 14.02.2022 09:44
Diyanet’e göre erkek, gıyabında eşinden ‘boş ol’ diyerek ayrılabilir
Abone Ol google-news

2018'de bastırılan “Fetvalar” kitabında yer alan fetvada, “Boşama, erkeğin boşama anlamına gelebilecek sarih veya kinâî sözlerden birini kullanarak evliliği sona erdirmesidir. Boşamanın geçerli olması için karı-kocanın aynı mekânda bulunması şart değildir. Buna göre; koca, eşine gıyabında kendisini boşadığını bildirirse veya güvenilir bir kişi kadına, kocasının gıyaben kendisini boşadığını haber verirse boşama gerçekleşmiş olur” denildi.

diyanet-e-gore-erkek-giyabinda-esinden-bos-ol-diyerek-ayrilabilir-980293-1.

'ŞAKA DA OLSA SÖYLEMEYİN'

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, şaka olarak ‘boş ol' demekle boşama gerçekleşir mi?” sorusuna ise “Erkeğin “boş ol” demesinin boşanma sebebi olur. Haklı bir gerekçe olmadan boşanma uygun görülmediği gibi boşamada kullanılan sözler şaka ile de olsa ağza alınmamalıdır” yanıtı verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol