birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

EĞİTİM 12.05.2021 07:52

Diyanet elini eğitimden çekmiyor

4-6 yaş Kuran kursları ile 200 bine yakın çocuğa okulöncesi eğitim veren Diyanet, uzaktan eğitim sürecini de pas geçmedi. Diyanet ortaokul öğrencilerinin, “Temel dini bilgi ve ibadet, itikat” becerilerini test etti.

Diyanet elini eğitimden çekmiyor

Mustafa BİLDİRCİN

Eğitimi dinselleştiren uygulamalar ve işbirliği anlaşmalarıyla öğrencilere ulaşma olanağı sağlanan Diyanet İşleri Başkanlığı, salgın sürecinde de faaliyetlerini sürdürdü. Erzurum İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü, ortaokul öğrencilerine yönelik çevrimiçi söyleşi ve ödüllü yarışma düzenledi.

Erzurum İl Müftülüğü’nün onayı ile Gençlik Koordinatörlüğü’nce düzenlenen etkinliğe 200’ün üzerinde ortaokul öğrencisinin katıldığı bildirildi.


MÜFTÜ ÖĞRENCİLERLE SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Covid-19 salgınından önce yüz yüze gerçekleştirilen yarışmalar harem selamlık gerçekleştirilirken dijital platformda yapılan yarışmanın duyurusuna, “Kız ve erkek ortaokul öğrencileri katılabilecektir” notu düşüldü.

Dijital platforma gerçekleştirilen yarışmaya katılan Erzurum İl Müftü Yardımcısı Cahit Küçükyıldız, öğrencilerle söyleşi yaptı. Öğrencilere, İl Müftülüğü’nce hazırlanan sorular yöneltildi. Yarışmanın amacı, “Ortaokul düzeyindeki kız ve erkek öğrencilerin Kur’an-ı Kerim, temel dini bilgiler, ibadet, itikat, siyer, ahlak ve genel kültür alanında bilgi ve becerilerini test etmek” olarak açıklandı.

KURSLARDA 180 BİN ÇOCUK BULUNUYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitimde artan etkinliği, resmi verilere de yansıdı. MEB ile imzaladığı işbirliği anlaşmalarıyla eğitimin hemen her kademesinde etkin hale getirilen Diyanet, 4-6 yaş Kuran kurslarında 181 bin 808 öğrenciye okulöncesi eğitim verdi. Kurslarda eğitim gören çocukların sayısı 2015 yılından 2020 yılına kadar yüzde bin 91 arttı. Diyanet’in resmi verilerine göre, 2015 yılında 15 bin 265 olan 4-6 yaş Kuran kurslarındaki öğrenci sayısı, 2019 yılında 170 bin 513’e, 2020 yılında ise 181 bin 808’e ulaştı.

***

Okul idarelerinden imam hatip propagandası

İstanbul Eyüp Sultan’da okul idareleri öğrencilerin imam hatibe yönlendirilmesi öğretmenlere mesaj attı. İlkokul öğretmenlerine gönderilen mesajda Eyüp Sultan’daki proje imam hatip ortaokulları sıralandı. Bu okullarda hafızlık eğitimi yapıldığı ve düşük kontenjanlı sınıflar olduğu aktarıldı. Mesajda velilerin bu konuda bilgilendirilmesi istendi. Benzer bir durum seçmeli ders tercihlerinin yapıldığı dönemde de yaşanmıştı. İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri dini ağırlıktaki derslerin seçilmesi için öğrencileri zorlamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol