birgün

16° AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.09.2021 12:06

Diyanet ihalede “pazarlık” seviyor

Dev bütçesi ve harcamalarıyla tartışılan Diyanet’in ihaleleri, Sayıştay denetimlerine takıldı. İdarenin, “İftar-Sahur Canlı Yayın Programı” ile “4-6 Yaş Grubu Kitapları” ihalelerinde, açık ihale tercih edebilecekken pazarlık yöntemine başvurduğu açığa çıkarıldı.

Diyanet ihalede “pazarlık” seviyor

MUSTAFA BİLDİRCİN

Dev bütçesi ve hoyrat harcamaları ile tartışılan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ihaleleri, Sayıştay denetimlerine takıldı. Sayıştay denetçileri, Açık İhale Usulü ile gerçekleştirilmesi gereken işlerin temini için “Uygun olmayan” usuller kullanıldığını belirledi.

Sayıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 yılına ait mali hesaplarında incelemelerde bulundu. Diyanet’in, “İftar-Sahur Canlı Yayın Programı” ve “4-6 Yaş Grubu Muhtelif Kitap İşi” ihalelerinde uygun olmayan ihale yöntemine başvurulduğu açığa çıkarıldı.

DİYANET İHALEDE PAZARLIK SEVİYOR

Sayıştay denetçileri, “İftar-Sahur Canlı Yayın Programı” kapsamında düzenlenen ihalede Pazarlık yönteminin kullanıldığını tespit etti. Diyanet, ihale onay belgesinde, Pazarlık usulünün seçilmesine gerekçe olarak, “Programın yapılacağı mekanın Ramazan ayına kısa bir süre kala belirlenebildiği” gerekçesini sunsa da Sayıştay, programda kullanılacak ekipmanların mekan belirlendikten sonra ayarlanabildiğine dikkati çekerek, “Açık ihale usulü uygulamak için vakit kalmamış” değerlendirmesinde bulundu.

SAYIŞTAY UYARDI

Diyanet’in, 4-6 Yaş Grubu Muhtelif Kitap İşi ihalesi de denetim raporlarına girdi. Pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihalenin açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilebileceğini belirten Sayıştay denetçileri, şu değerlendirmede bulundu:

“İhale onay belgesinde, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ihaleye konu kitapların basımına ivedi olarak ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. İhaleyi gerçekleştiren birim olan Dini Yayınlar Genel Müdürlüğüne bildirdiği, ancak basım için grafik, tasarım ve kapak çalışmaları yapıldığı, işin açık ihale ile gerçekleştirilmesi durumunda Eylül ayında Kuran kurslarına başlayacak öğrencilerin kullanımına yetişmeyeceği, bu sebeplerle de pazarlık usulü ile ihalenin gerçekleştirileceği belirtilmiştir. İdare tarafından rahatlıkla yılbaşından itibaren bu ihalelerin planlanması mümkündür. Kullanılan pazarlık usulünde belirtildiği gibi bir ivedilik durumu mevcut değildir”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol