birgün

26° AÇIK

GÜNCEL 15.01.2020 10:32

Diyanet’in bir yıl önceki fetvası ortaya çıktı: Faizi helal kılmak kimsenin yetkisi değildir

TOKİ’den faizli kredi ile ev almak için faiz kullanılabileceğine dair fetva veren Diyanet, bir yıl önce ise faizin kesinlikle haram olduğunu iddia eden başka bir fetva yayınlamış

Diyanet’in bir yıl önceki fetvası ortaya çıktı: Faizi helal kılmak kimsenin yetkisi değildir

Diyanet'in TOKİ konutlarına ilişkin faizli kredilere ‘caizdir’, diğerlerine 'caiz değildir' fetvası vermesi tartışma yaratırken Diyanet TV’de bir yıl önce yayınlanan bir başka faiz fetvası ortaya çıktı. “Enflasyon olan bir ülkede faiz helal midir?” sorusuna yanıt veren Diyanet görevlisi, “Faiz haramdır, faizdir, caiz değildir” yanıtını verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 'Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?' sorusuna verdiği cevapta, “Devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir” diyerek devletin faizli kredi vermesini onaylamıştı.

Diyanet TV’de bir yıl önce yayınlanan bir programda ise tam tersi savunuluyor. “nflasyon olan bir ülkede faiz helal midir?” sorusuna yanıt veren bir Diyanet görevlisi, faizin ‘kesinlikle’ haram kılındığını söylüyor.

Söz konusu yanıt şöyle:

“Faiz, İslam dininin kesinlikle haram kıldığı, yasakladığı bir şeydir. İslam’ın haram kıldığı, yasakladığı bir şeyi helal kılmak da kimsenin yetkisi dairesinde değildir. Kimse böyle bir şeyi yapamaz. Faiz haramdır, faizdir, caiz değildir. Kesinlikle faizin helal ya da caiz olduğunu söylemek dinen mümkün değildir, haramdır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız