birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

GÜNCEL 27.09.2020 09:08

Diyanet’in kursunda çocuğu darp ettiler

Maraş’ta Diyanet’e bağlı Kuran kursunda bir çocuğun darp edilmesinin ardından bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı ve Rehber Öğretmen Zehra Kulalı Gezici, eğitimin pedagoji ve çocuğun gelişimsel evrelerini bilmeyen, çocuk gelişiminden bihaber kişilerce verilmesinin çocuğa zarar verdiğini söyledi.

Diyanet’in kursunda çocuğu darp ettiler

Dilan Esen

Maraş Elbistan’daki Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Bedirefendi Kuran Kursu’nda yatılı kalan çocuğun, bir ‘hoca’ tarafından darp edildiği ortaya çıktı. Yaşanan olayın ardından bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın verdiği soruşturma talimatına karşın bu olay ilk vaka değil. Bu kurslarda din eğitimi veren kişilerin pedagojik eğitim almadan ‘hoca’ veya ‘belletmen’ olmaları bu tip vakalara davetiye çıkarıyor. Erbaş soruşturma talimatı verse de bu kişilerin çocuklarla muhatap olabilmesinin önünü ise Diyanet açıyor.

Bedirefendi Kuran kursunda çekildiği belirtilen görüntülerde kursta yatılı kalan çocuğa bir kişinin şiddet uyguladığı görüldü. Söz konusu görüntüleri Twitter hesabından paylaşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Atatürk’e hakaret eden Diyanet İşleri Başkanı bunun hesabını sor ve millete bilgi ver” şeklinde tepki gösterdi.

diyanet-in-kursunda-cocugu-darp-ettiler-785637-1.

Konuya ilişkin açıklama yapan Elbistan Kaymakamlığı, görüntülerin 10 ve 15 yaşlarındaki iki öğrenciye ait olduğunu iddia etti. Ali Erbaş da görüntülerin ardından ilgili birimlere soruşturma başlatılması talimatını verdiğini açıkladı.

Yaşananları BirGün’e değerlendiren Öztunç, bir kişinin gözaltına alındığını belirterek içeride 40 öğrencinin kaldığını söyledi. Öztunç, “İnsanlar çocuklar dinlerini öğrensin diye devletin kursuna gönderiyor ama bu muamele olursa kime güvenilecek? Denetimlerin daha sık olması gerekiyor” diye konuştu.

DİN EĞİTİMİ VERİLEMEZ

diyanet-in-kursunda-cocugu-darp-ettiler-785636-1.

Yaşanan olay akıllara küçük yaştaki çocuklara işinin ehli olmayan kişilerce verilen eğitimin nasıl etkiler doğurabileceğini getirdi. Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı ve Rehber Öğretmen Zehra Kulalı Gezici, şunları söyledi: “Eğitimin pedagojik formasyonu olmayan, çocuk gelişiminden bihaber kişilerce verilmesi görüntülerden de gördüğümüz gibi çok daha sakatlayıcı olabiliyor. Bu dönemdeki çocuklar tarafından soyut kavramlar anlamlandırılamaz, içselleştirilemez ve bir analiz yapılamaz. Yapılacak eğitim ezbere ve korkuya dayalı olur. Yaşananlar da tam da işaret ettiğimiz dönemini tamamlamamış çocuklar için din eğitimi ezbere ve korkuya dayalı unutulma yüz tutarak gerçekleşebilir. Bu bir zaman kaybıdır ve çocukların gelişimi etkiler. Çocuğun gelişimsel ödevine cevap vermeyen bu şey politik ve siyasi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü gelişimsel olarak çocuğun böyle bir şeye ihtiyacı yok. Çocuk adına karar verilen siyasi ve politik olarak gerçekleştirilen bu yaklaşım başlı başına çocuk istismarıdır ve çocuk hak ihlalidir. Tek değer sistemi dinle oluşturulursa bu şekilde meşrulaştırılmış oluyor. Burada şiddeti görünmez kılan da bu değer sistemidir.”

***

Araştırma ortaya çıkarmıştı!

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Samet Yağcı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “4-6 Yaş Kuran Kursları”nı mercek altına alan araştırmasında küçük yaştaki çocukların pedagojik eğitimi olmayan kadrosuz öğreticilere emanet edildiğine dikkat çekilmişti. Araştırmada, “Diyanet’in programı dört yaşındaki çocuklara uygun değil” tespiti yapılmıştı. Araştırmaya göre iktidarın, ‘Dindar nesil’ projesinin gözdesi 4-6 Yaş Kuran Kursları’na giden çocukların, Diyanet’in insafına terk edildiği ortaya çıkmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız