birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 13.10.2016 07:48

Diyanet’in personel gideri aylık cari açığa denk: 4 milyar 629 milyon TL

Geçtiğimiz yıl 6 milyar 208 milyon TL gideri olan Diyanet, sadece personel için 4 milyar 629 milyon TL harcadı. Diyanet, çalışanlarına 62 milyon TL de “yolluk” verdi

Diyanet’in personel gideri aylık cari açığa denk: 4 milyar 629 milyon TL

HÜSEYİN ŞİMŞEK / huseyinsimsek@birgun.net

Sayıştay’ın Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’nda yer alan Kamu İdaresi Mali Tablosu, birçok bakanlığı geride bırakan bütçesi ile dikkati çeken Diyanet’in harcamalarını gözler önüne serdi.

Sayıştay’ın tespitlerine göre, geçtiğimiz yıl 6 milyar 208 milyon TL harcayan Diyanet, bu paranın 4 milyar 629 Milyon TL’sini personele harcadı. Giderler hesabına göre Diyanet, 4 milyar 395 milyon TL memurlara, 69 milyon TL sözleşmeli personele, 1 milyon 750 bin TL işçilere harcadı. Diyanet, “geçici personel”lere de 162 milyon 311 bin TL harcadı.

Dün açıkalanan cari açık verilerine göre ülkenin ağustos ayı cari açığı yaklaşık 5 milyar TL oldu.

62 milyon "yolluk’’

5 milyara yakın personel gideri bulunan Diyanet, Mal ve Hizmet Alım Giderleri kaleminden de 62 milyon 961 bin TL “yolluk” harcaması yaptı. Diyanet’in dikkati çekici diğer harcamaları şu şekilde:

“2 milyon 515 bin TL temsil ve tanıtım giderleri, 28 milyon 453 bin TL yiyecek gideri, 75 milyon TL tüketime yönelik mal ve hizmet alımı, 41 milyon 845 bin TL hizmet alımı.”

Geliri de halktan

Rapora göre Diyanet 397 milyon TL de gelir elde etti. Diyanet’in bu gelirinin 375 milyon TL’si ise vergilerden oluşuyor. Halkın cebinden, Gelir ve Kazanç Üzerinden Alınan Vergiler, Dahilde Alınan Mal ve Hizmet Gelirleri, Damga Vergisi, Harçlar ve Başka Yerde Sınıflandırılmayan Gelirler adı altındaki tutarlar, Diyanet’in gelirinin büyük bir kısmını oluşturdu.

Diyanet her camide gençlik kolları kuruyor

Öte yandan bütçesi birçok bakanlığın bütçesini katlayan Diyanet her camide gençlik kolları kuruyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan FETÖ raporunda, 'ideal gençlik' yaratmak için Diyanet'in hazır olduğu belirtilerek, "Camilere bağlı gençlik kolları oluşturulmalı; il ve ilçelerde gençlik rehberi adıyla yeterli kadrolar ihdas edilmeli" ifadelerine yer verildi.

Diyanet, darbe girişiminin ardından Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı Olağanüstü Din Şûrası’nda alınan kararları raporlaştırdı. “Din İstismarı Hareketi FETÖ/PDY” başlıklı raporda "Diyanet İşleri Başkanlığı, bireylerin din ve inanç özgürlüklerine saygı çerçevesinde hareket etmekte ve dini referanslara dayalı farklı görüş ayrılıklarını rahmet ve genişlik olarak görmektedir. Bununla birlikte dinin istismarı ve suiistimali ile din görünümlü hareketlerin halkın inanç ve duygularını sömürmesinin engellenmesi; muhtemel, din, mezhep ve meşrep çatışmalarının önüne geçilmesi; toplumsal huzur ve birliğin temin edilmesi adına Başkanlık yasal yetki ve sorumlulukları genişletilmeli ve tahkim edilmelidir. Camilere bağlı gençlik kolları oluşturulmalı; il ve ilçelerde gençlik rehberi adıyla yeterli kadrolar ihdas edilmeli ve bu rehberler aracılığıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ideal bir gençliğin yetiştirilmesinde gerekli desteği vermelidir" denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız