birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 14.01.2016 23:45

Diyanet İşleri Başkanı Görmez skandal fetvayı kabul etti!

Diyanet İşleri Başkanı Görmez skandal fetvayı kabul etti!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetva hattının internet sitesine yöneltilen 'baba kızına şehvet duyarsa' sorusuna verdiği ve BirGün'ün ortaya çıkardığı skandal yanıt hakkında yayınlanan fetvanın haber değil gayrı ahlaki haber mühendisliği olduğunu söyledi.

Diyanet TV'de açıklamalarda bulunan Görmez fetva hattında sorulan soruya verilen yanıtın yurttaşların Diyanet'e yakıştıramayacağını bildiği için geç açıklama yaptığını iddia ederek şu ifadeleri kullandı: “Bu haber mühendisliğinin peşine düşülmesinden dolayı azap duydum. Bu haberin hedefi İslam'ın kendisi olmuştur. Konuyu sosyal medyanın birinci konu haline getirmesinden büyük azap duydum. Haberin hedefinin keşke ben olsaydım, Diyanet olsaydı. Bu haberin hedefi aile hayatına izzetti, iffeti, hayayı, nezaketi getiren dini Mübin İslam'ın kendisine olmuştur.”

Görmez soruya yanıt verenlerin de açığa alındığını vurgulayarak "Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Din İşleri Kurulu'nun, Din İşleri Kurulu uzmanları ve illerde müftülüklerin bu sorulara cevap verdiğini kaydeden Görmez, “Din İşleri Kurulu'nun fetvası olduğu doğru değil. Din İşleri Kurulu uzmanlarına gelmiş. E-mail yoluyla gelenlere cevap veriliyor. Verdiğimiz 1700 cevabı kendim okudum. Aile içi ensest ilişkiyle ilgili 13 soru sorulmuş. 12 soruya ‘patolojik sapkınlık', ‘tedavi altına alınmalıdır' yönünde cevap verilmiş. Yetkilerinin bundan haberdar olması gerekir denmiştir. 13 sorudan birisinde ise hükmü inşa ederken Arapça alıntıların yanlış tercümelerinin cevabın içine derç edildiğini görüyoruz. İlgili arkadaşları açığa aldık. Bu ifadelerden bütün dünyaya duyurulan başlık çıkmaz. Haram kelimesinin bilmemeden ortaya çıkan cehalettir. Teknik tabirdir. “ dedi.

Diyanet'ten fetva: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol