birgün

15° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

GÜNCEL 08.02.2017 09:06

Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'evet' propagandası açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'evet' propagandası açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, camide ‘Evet' propagandası yapan Ümraniye Modoko Camisi İmamı Hüseyin Güleç hakkında soruşturma başlattı. Olay sonrası emekli olduğu ortaya çıkan Güleç, görev başındayken işlediği iddia edilen suçtan dolayı soruşturulacak.

GÖRMEZ: ÖNLEMLER ALDIK

Hürriyet’e konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, müftülükler aracılığıyla camilerde bir daha bu tarz olayların yaşanmaması için birtakım önlemler de alındığını açıkladı. İmamlara misyonlarının, toplumun birliği ve beraberliği için çaba göstermek olduğu, irşat dillerinin asla parçalayıcı bir dil olmayacağı uyarısında bulundu. Vaaz ve hutbelerde, ima ile dahi olsa kimsenin ötekileştirilemeyeceğini, dışlanamayacağını anlatan Görmez, minber ve kürsülerin meşrepçilik fitnesine asla alet edilemeyeceğini vurguladı. Diyanet'in siyasi farklılıkların üstünde tutulması gerektiği ve milletin ortak bir değeri olarak din hizmeti verdiğini ifade eden Prof. Mehmet Görmez, din hizmetinin herkesi kucaklayan, eşitleyen, huzura davet eden bir hizmet olduğunu ve hiçbir siyasi ideolojinin parçası olamayacağını söyledi.

“SARIKLILARIN DİYANETLE İLGİSİ YOK”

Öte yandan Modoko Cami imamının dışında sosyal medyada konuşulan bir başka ‘evetçi imam’ vakası ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Başkanlık, geçtiğimiz günlerde imam olduğu ileri sürülen ve referandumda ‘Evet' oyu vereceklerini topluca açıklayan kişilerle ilgili ise Twitter'dan açıklama yaptı. Açıklamada, “‘Referandumda evet diyen imamlar' şeklinde sosyal medyada yer alan cübbeli ve sarıklı kişilerin Başkanlığımızla bir ilgisi yoktur” denildi.

(Hürriyet)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız