birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.10.2018 08:44

Diyanet küçük çocuklara ‘şükretmeyi’ öğretecek

4-6 yaş Kuran kurslarında çocuklar performans ödevi olarak cami maketi yapacak, “Taha’nın İlk Cuma Namazı” isimli etkinliğe katılacak

Diyanet küçük çocuklara ‘şükretmeyi’ öğretecek

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN
@mustafamertb_

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okulöncesi eğitim veren okul sayısındaki yetersizliğe karşın sayıları durmaksızın artan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 Yaş Kuran kurslarının yıllık ders planını yayımladı. Yaşları itibarıyla pedagojik gelişimlerini tamamlamayan öğrencilere şükretmenin insan hayatındaki öneminin anlatılmasını isteyen Diyanet, Kuran kurslarının programına, “Taha’nın ilk Cuma Namazı” etkinliğini ekledi.

“4+4+4” uygulaması ile 60 aya kadar düşürülen okula başlama yaşı, çocukların okulöncesi eğitim almasının önüne geçerken diğer taraftan Diyanet’in başlattığı okulöncesi dini eğitim projesi giderek kurumsallaşıyor. Öğrenci sayısı yüz binin üzerine çıkan kurslarda çocuklara dini eğitim vermeye hazırlanan Diyanet, kurslarda görev alacak öğreticilere gönderilmek üzere hazırladığı yıllık ders planını açıkladı. Plana göre, 24 Mayıs’ta tamamlanması planlanan kursların sonunda küçük yaştaki çocukların, “Ayetü’l-Kürsi’yi ezbere okumak kazanımını” elde edeceği bildirildi.

Cami maketi…

Diyanet’in 117 bin kişiden oluşan dev kadrosunda 19 bin 721 kişi ile büyük yer tutan Kuran kursu öğreticilerinden, çocuklara şükür ve özür konularını anlatmasını isteyen Diyanet, kurslardaki etkinliklerde, “Allah razı olsun, elhamdülillah, çok şükür” gibi ifadelerin anlamının öğretilmesini istedi. Programa göre, kasım ayının ikinci haftasında, “Namaz Kılma Uygulaması Performans Ödevi” başlığı altında çocuklara cami maketi yaptırılacak. Yaşları nedeniyle soyut kavramları öğrenmenin uzağında olan çocuklara, “Kur’an-ı Kerim’i Tanıyorum” ünitesinde “Besmele, Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet” kavramları öğretilecek.

‘Merve oruç tutmayı öğreniyor’

Kursun tamamlanacağı hafta çocukların İslam’ın beş şartını bilecek durumda olmasını isteyen Diyanet, yaşları dört ila altı arasında değişen çocuklara “ibadet etmenin olumlu sonuçlarının fark ettirilmesini” istedi. Namaz’ın nasıl kılınacağının öğretileceği son hafta için eğitim takvimine “Merve Oruç Tutmayı Öğreniyor” etkinliği de konuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol