birgün

20° AÇIK

Diyanet, ödeneği aşan bakanlıkları da geride bıraktı

Hazine ve Maliye Bakanlığı dışındaki tüm bakanlıklar ayrılan ödeneği aştı. Hutbelerinde yoksulluk ve açlığın bir sınav olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılında 13.1 milyar lira harcadı. Diyanet’in harcamaları dört ayrı bakanlığın bütçesini geride bıraktı.

GÜNCEL 20.01.2022 09:54
Diyanet, ödeneği aşan bakanlıkları da geride bıraktı
Abone Ol google-news

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri de bu ödenekler üzerinden yürütülüyor. Yıl içerisinde iktidar kurumlara ek ödenek aktarıyor. Böylece kurumların ödenek toplamları artıyor. Her ne kadar yıl sonu harcamaları sonradan aktırılanlarla birlikte oluşan toplam ödeneklerin altında kalsa da birçok kurum Bütçe Yasası A Cevtveli’nde verilen bütçe başlangıç ödeneğinin üzerine çıkmış durumda. Harcamalar, sonradan aktarılan ödeneklerle oluşan toplam ödenekleri ise aşmadı.

DİYANET BAKANLIKLARI SOLLADI

Bakanlıklar, ayrılan bütçeleri aştı. Diyanet İşleri Başkanlığı ise, bazı bakanlıkların aştığı bu ödenekleri de geride bıraktı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; 12.9 milyar TL’lik başlangıç ödeneğinin üzerine çıkan Diyanet, 13.1 milyar TL harcadı. Diyanet, toplam harcamasıyla dört ayrı bakanlığı geride bırakmış oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na göre, 17 bakanlıktan 15’i 2021 Yılı Bütçe Yasası A Cetveli’nde yer alan bütçe başlangıç ödeneğini aştı.

BAKANLIKLARIN 2021 YILI BÜTÇESİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise nisanda ikiye ayrıldığı için harcaması başlangıç ödeneğinin altında kaldı. İki bakanlık geçen yıl içerisinde ayrıldığı için de Çalışma Bakanlığı’nın zaten geçen yılın başında belirlenmiş bir başlangıç ödeneği de yoktu.

Bakanlıklar ile bütçe başlangıç ödenekleri ve yıl sonunda yaptıkları harcamalar şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanlığı: Ödeneği 570.2 milyar TL’ydi. Harcaması 739.4 milyar TL oldu. Milli Eğitim Bakanlığı: Ödeneği 146.9 milyar TL’ydi. Harcaması 152.4 milyar TL oldu. Sağlık Bakanlığı: Ödeneği 77.6 milyar TL’ydi. Harcaması 95.8 milyar TL oldu. Milli Savunma Bakanlığı: Ödeneği 61.4 milyar TL, harcaması 71.2 milyar TL oldu. Adalet Bakanlığı: Ödeneği 23.9 milyar TL, harcaması 28.2 milyar TL oldu. İçişleri Bakanlığı:Ödeneği 10.6 milyar TL, harcaması 13.9 milyar TLoldu. Dışişleri Bakanlığı: Ödeneği 5.7 milyar TL, harcaması 6.2 milyar TL oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Ödeneği 3.3 milyar TL’ydi. 9.8 milyar TL harcamayla kapattı. Ticaret Bakanlığı: Ödeneği 6.5 milyar TL’ydi. Harcaması 14.1 milyar TL oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı: Ödeneği 22.8 milyar TL’ydi. Harcaması 25.8 milyar TL oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı: Ödeneği 51.5 milyar TL’ydi. Harcaması 58.2 milyar TL oldu.
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol