Diyanet reçeteyi yazdı: Manevi destekle hastalar daha çabuk iyileşiyor

10.03.2018 09:59 GÜNCEL
“İmam rehber” projesinin uygulandığı hastane sayısı 115’e ulaştı. Bir görevli Manevi Destek Uzmanı uygulamayı, “Hastalığın Allah tarafından bir imtihan olarak verildiğini anlatıyoruz. Hastalar daha çabuk iyileşiyor” şeklinde savundu

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Sosyal İçerikli Din Hizmetleri Projesi” çerçevesinde huzurevlerinden yetimhanelere, okullardan hastanelere kadar tüm kamu kurumlarında etkinliğini artırdı. Diyanet’in, Sağlık Bakanlığı ile 2015 yılında imzaladığı protokolle hayata geçirilen “Hastanelerde Din Adamı Projesi” kapsamında kurulan “Manevi Rehberlik” birimlerinin sayısı artırıldı. Konya’da yer alan Eğitim Araştırma Hastanesi ve Dr. Ali Kemal Berviranlı Çocuk Hastanesi’nin ardından Numune Hastanesi’nde de Manevi Rehberlik birimi kuruldu. Hastanede “Manevi Destek Uzmanı” olarak görev alan Diyanet personeli Hakkı Aydın, uygulamayı, “Hastalığın Allah tarafından bir imtihan olarak verildiğini anlatıyoruz. Hastalar daha çabuk iyileşiyor” sözleriyle savundu.Kapsamı genişletildi
Hastanede görev alan Diyanet personelinin yalnızca “talep eden” hastalara değil, hasta yakınlarına ve hastane çalışanlarına da “manevi destek” sağladıkları bildirildi. Hastaların, Manevi Destek Uzmanları’nın “yolunu gözlediklerini” savunan Numune Hastanesi Manevi Rehberlik Birimi görevlisi, “Hastalar, manevi destek aldıktan sonra hayata daha çok tutunuyor ve dini duyguları daha da genişliyor” diye konuştu.

diyanet-receteyi-yazdi-manevi-destekle-hastalar-daha-cabuk-iyilesiyor-437337-1.“Odalara broşür bırakıyoruz”
Manevi Rehberlik Birimi Uzmanı, Konya Müftülüğü’ne yaptığı açıklamada, hastaların ve hasta yakınlarının uygulamadan haberdar olmamasından yakındı. Hizmetin tanınması için hastanelerin “gerekli” yerlerine afiş astıklarını söyleyen Diyanet görevlisi, “Hasta odalarına el broşürleri bırakarak insanlarımızın bu hizmetten haberdar olmalarını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Katlanarak arttı
İlk olarak 2015 yılında, altı pilot ilde uygulanmaya başlanan proje, tüm tepkilere karşın 2018 yılında büyüyerek devam etti. Manevi Rehberlik Birimi kurulan il sayısı 2018’de 31’e çıktı. En fazla İstanbul’daki ve Ankara’daki hastanelerde olmak üzere toplam 115 hastanede birimler kuran Diyanet, bu merkezlerde 230 personel görevlendirdi. Diyanet’in, görev almak isteyenlere yönelik “Lisans düzeyinde dini yükseköğrenim mezunu olmak” şartı koştuğu merkezler için çok sayıda üniversitede “Manevi Rehberlik Sertifika Programı” başlatıldı. 290 lira ücret vererek programı tamamlayanların “İmam Rehber” olmasının önü açıldı.