birgün

15° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 01.04.2020 08:32

Diyanet salgını yine umursamadı

Diyanet salgını  yine umursamadı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

18 Mart'taki Cuma namazının kılınması ısrarından Türkiye'ye dönen umrecilerin kontrol edilmemesine kadar koronavirüs salgını sürecinde aldığı hemen her kararla tartışılan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuya ilişkin vurdumduymazlığını ortaya koyan örneklerin bir yenisi daha ortaya çıktı.

3 Mart'ta, "Koronavirüse karşı kalabalık ortamlardan uzak durulmalı" uyarısının yer aldığı bir rehber yayımlayan Diyanet'in, 9-14 Mart'ta ise 780 kişinin katılımıyla hac eğitimi düzenlediği öğrenildi. Antalya'da gerçekleştirilen ve altı gün süren eğitimlerde hac organizasyonuna katılacak din görevlilerine, "Koronavirüsten korunmanın yolları" anlatıldı. Seminer sürerken 11 Mart'ta Türkiye'deki ilk koronavirüs vakası açıklandı.

LÜKS OTELDE YAPILDI

14 Mart'a kadar süren 780 kişi katılımlı seminerde, hac organizasyonunda görevlendirilecek din görevlileri bilgilendirildi. Diyanet'in, "Hac farizasını yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a gidecek hacı adaylarının ibadetlerini sağlık, güven ve huzur içerisinde yerine getirebilmeleri" gerekçesiyle düzenlediği seminerler için lüks bir otel tercih edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız