birgün

2° AÇIK

SİYASET 12.02.2021 07:28

Diyanet’ten astronom kadrosu

Diyanet, “devlet bursu” olarak bilinen YLYS Programı kapsamında astronom kadrosu için MEB’den kontenjan aldı. Başkanlık, sayısı 120 bine yaklaşan personel ordusuna, “Namaz saatleri ve Ramazan Ayı’nın belirlenmesi” amacıyla çalışan dört de astronom ekledi.

Diyanet’ten astronom kadrosu

Mustafa M. Bildircin

Sayısı 120 bine yaklaşan personeli ile adeta dev bir orduya dönüşen Diyanet, dört de astronom istihdam ediyor. Namaz saatleri ve Ramazan Ayı’nın başlangıcının belirlenmesi gibi görev tanımları olan astronom kadrosu için Diyanet, her yıl MEB’in yurtdışı bursundan da kontenjan alıyor.

Hemen her yıl bütçeden aslan payını alan ve etki alanı sürekli genişleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, çok sayıda kamu kurumuyla da işbirliği protokolü imzaladı. Eğitimden sağlığa kadar sosyal yaşamın her noktasında etkili olmak isteyen idare, 2017 yılında TÜBİTAK ile de masaya oturdu. Diyanet ve TÜBİTAK arasında Temmuz 2017’de Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi (AYGÖZ) kurulmasına ilişkin protokol imzalandı. İdareler arasında imzalanan protokol hayata geçirilen AYGÖZ Projesi’nin amacı, “Ramazan aylarında yaşanan bin 400 yıllık imsakiye tartışmalarına son vermek” şeklinde açıklandı. Atmosfer Fiziği araştırmaları yürütülen Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi projesinin bütçesi 1 milyon TL olarak belirlendi.

MEB’DEN YURTDIŞI BURSU

Atmosfer çalışmaları için TÜBİTAK’tan bütçe alan Diyanet’e, yüksek lisans eğitimi için yurtdışına devlet bursuyla gidecek öğrencilerin belirlendiği, “YLYS Programı” kapsamında da kontenjan verildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nca yürütülen YLS bursları kapsamında ilk kez 2019 yılında, Diyanet adına yurt dışına yüksek lisans ve doktora öğrencisi gönderilmesi kararlaştırıldı. Diyanet’e, 2019 yılında 49, 2020 yılında ise 20 kontenjan verildi. Kontenjanın bir bölümü, Diyanet’in merkez teşkilatında çalıştırılan astronomlar için kullanıldı.

Diyanet’in sadece merkez teşkilatında bin 405 personel çalışıyor. Merkezde dört astronomun yanı sıra mimar, mühendis, diş doktoru, yönetmen ve diyetisyenler de bulunuyor. Astronomların görev alanı “Yurtiçinde ve yurtdışında gözlemler yaparak namaz vakitlerine ve takvimlere ilişkin hesaplamalar yapmak” olarak tanımlandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol