birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Diyanet’ten beş dilde israf

Her yıl 10 milyon TL’yi aşan matbaa harcamasına imza atan Diyanet, yine kesenin ağzını açtı. Kurum 5 dildeki kitaplar için 1,9 milyon TL’lik sözleşme imzaladı.

GÜNCEL 05.11.2022 06:30
Diyanet’ten beş dilde israf Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

2023 yılı için 439 milyon 813 bin TL’lik dini yayınlar ödeneği ayrılan Diyanet İşleri Başkanlığı, 2022 yılının bitimine iki ay kala rekor bir matbaa harcamasına daha imza attı. Başkanlık, Rusça, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve İngilizce dillerinde kitap bastırmak amacıyla 18 ve 19 Ekim tarihlerinde 1 milyon 971 bin 497 TL’lik sözleşme imzaladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, 27 ve 28 Eylül tarihlerinde beş farklı kitap basım ihalesi açtı. İhaleler kapsamında beş dilde kitap bastırılacağı belirtildi. Bastırılacak kitaplar arasında “İslam Nedir? Hz. Muhammed, Kur’an Son Vahiy" yer aldı.

Başkanlığın beş farklı dilde bastıracağı kitaplara yönelik ilk ihalesi 27 Eylül’de gerçekleştirildi. İhale kapsamında yedi kitabın 75’er bin adet İngilizce baskısının yaptırılacağı bildirildi. İhalenin sözleşmesi, 19 Ekim’de 588 bin 997 TL bedel ile Salmat Basım Yayıncılık isimli şirket ile imzalandı. Kitapların Rusça baskısına yönelik ihale de 27 Eylül’de gerçekleştirildi. İhale kapsamında yine Salmat Basım Yayıncılık isimli şirket ile 19 Ekim’de 579 bin 390 TL’lik anlaşma yapıldı. İdare, 28 Eylül’de ise kitapların Almanca, Fransızca ve İspanyolca baskısı için ihale düzenledi. Kitapların Fransızca baskısının ihalesinin sözleşme bedeli 258 bin 720 TL, Almanca ve İspanyolca baskısının ihalesinin sözleşme bedeli ise 544 bin 390 TL oldu. Böylelikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, yedi kitabın beş farklı dilde bastırılmasına ilişkin gerçekleştirdiği dört farklı ihalenin toplam sözleşme bedeli, 1 milyon 971 bin 497 TL’ye ulaştı. Kitapların 24 Kasım tarihine kadar Diyanet’e teslim edileceği kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun