birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.02.2018 10:48

Diyanet'ten cuma hutbesi: Silahlı mücadeleye girilmesi cihadın en üst seviyesidir

Diyanet'ten cuma hutbesi: Silahlı mücadeleye girilmesi cihadın en üst seviyesidir

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu cuma camilerde okutulacak hutbede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin operasyonunu ele aldı.

"Cihâd: Allah Yolunda Canla ve Malla Mücadele” başlıklı hutbede, "İnancı, varlığı, vatanı, bekası ve hürriyeti için silahlı mücadeleye girmesi ise, cihâdın en üst seviyesidir." ifadesi yer aldı.

"Cihâd, Allah yolunda harcanan emeğin, Hak uğrunda verilen mücadelenin adıdır." sözleriyle başlayan hutbede, "Cihâd, müminin, bütün varlığını seferber ederek Yüce Rabbinin rızasını kazanma çabasıdır. Cihâd, mukaddesatı korumak için beden, dil, fikir ve gönülle kararlılık göstermektir." dendi.

SİLAHLI MÜCADELE

Cuma hutbesinde, 'silahlı mücadelenin cihadın en üst seviyesi olduğu' belirtildi ve şu ifadeler kullandı:

"Mümin, an gelir eliyle, gün olur malıyla Allah yolunda, kelime-i Hak için çalışır, çabalar. Doğruyu anlatmak, iyiye davet etmek, güzelliklere vesile olmak için gecesini gündüzüne katar. İnancı, varlığı, vatanı, bekası ve hürriyeti için silahlı mücadeleye girmesi ise, cihâdın en üst seviyesidir. Daha dün Doğusuyla Batısıyla, Kuzeyiyle Güneyiyle bu aziz vatanı korumak uğruna verdiğimiz mücadele, cihadın en canlı şahididir. Allah’ın yardımıyla muzaffer çıktığımız Çanakkale, varoluş destanının, iman, cesaret ve azmin adıdır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol