birgün

10° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 15.12.2020 16:33

Diyanet'ten Demirören’i üzen fetva: Milli Piyango haramdır

Milli Piyango Yılbaşı Özel çekilişi için çok az bir süre kalırken, Diyanet bir soruya, “Milli Piyango bileti almak haramdır” cevabını verdi.

Diyanet'ten Demirören’i üzen fetva: Milli Piyango haramdır

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Piyango almak haram mıdır?” sorusuna yanıt verdi. Diyanet, ‘taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunların haram kılındığını’ ifade etti.

Eski LDP Başkanı Cem Toker’in, “Bir partilimizin Diyanete sorduğu ‘Milli Piyango bileti almak haram mıdır’ sorusuna gelen yanıt bu” ifadeleriyle Twitter hesabından paylaştığı cevaba göre, Diyanet konu hakkında şöyle görüş bildirdi:

“Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları, kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre, şans faktörüne dayalı olan piyango toto, loto, iddia, müşterek, ganyan gibi tertip e oyunlar da kumardır ve haramdır. Geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile bu tür oyunların zararı da yaygın olmaktadır. Buna göre; milli piyango bileti ve çıkan ikramiyeyi almak haramdır.”

DEMİRÖREN TARAFINDAN İŞLETİLİYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yönetilen Türkiye Varlık Fonu, 10 yıl süreyle Milli Piyango bünyesindeki şans oyunlarını düzenlenmesi için Demirören Holding’e ait olan Sisal Şans adlı şirketi yetkilendirmişti. İddaa’nın da işletme hakkını elinde bulunduran şirket, ilk çekilişini geçen 1 Ağustos’ta yapmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol